Tatil bölgelerinde bayram yoğunluğu: Otellerde boş yer kalmadı

Türkiye'nin güney sahillerinden Karadeniz’e kadar bütün tatil beldelerinde bayram yoğunluğu görülürken konaklama tesisleri de bu kapsamda tam kapasite dolu bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. 

YAŞAM 10.07.2022, 16:20 10.07.2022, 16:32 Ömer Aksan
Tatil bölgelerinde bayram yoğunluğu: Otellerde boş yer kalmadı

Kurban Bayramı, bir yandan yaz sezonunun ortasına denk gelirken diğer yandan tatil 9 güne uzadı.

Bayram yoğunluğu yollarda başladı

Bu sebeple turizm beldelerinde ciddi bir yoğunluk yaşanıyor.

Tatil başlamadan, yoğunluk yollarda başladı. 9 günlük tatili fırsat bilenler hem özel araçları hem de toplu ulaşım araçlarıyla yollara düştü.

Kara ve hava yolunda ek seferler

Hem karayolu hem de hava yolunda günler öncesinden şirketler, biletleri bitirerek ek seferler getirmeye başladı.

Havaalanı ve otogardaki insan seli, karayollarında da uzun araç kuyrukları ile kendini gösterdi.

Giriş ve çıkışlarda araç trafiği

Ankara ve İstanbul’dan tatil beldeleri ve çıkış güzergahlarının giriş güzergahlarında trafik kilitlenirken, kiralık araç bulmak imkansız duruma geldi.

Deniz-kum-güneşten yana tatil seçimini kullananlar da doğa ile iç içe bir plan yapanlar da bayramın ilk gününden bu yana gittikleri bölgeye yollardaki yoğunluğu taşıdı.

Otellerde boş oda yok

Türkiye'nin hem Karadeniz zirvelerindeki konaklama alanları hem de güney sahillerindeki plajlar olmak üzere tatil için hizmet veren bütün tesisler neredeyse doldu taştı.

Antalya'nın Konyaaltı plajı, Muğla'nın Marmaris ve Fethiye ilçeleri, İzmir'in Çeşme ilçesi... Bütün sahiller tatilcilerin akınına uğradı.

Tatil bölgelerindeki sokaklar, insandan geçilmez duruma geldi.

Karadeniz’de yoğunluk

Güney sahillerinde olduğu kadar doğa turizminin gözdesi olan bölgeler de ilgi gördü.

Karadeniz'in en bilindik bölgeleri olarak bilinen olan Ayder ve Uzungöl yaylaları, her sezon olduğu gibi yine bu sezon da tatilcilerin gözde yeri oldu.

Bayramla beraber zirveye ulaşan yoğunluklar sebebiyle işletmeciler, gelen yeni müşterileri geri çevirmek durumunda kaldıklarını dile getirdi.

Kültür ve doğa turizmi merkezleri

Kapadokya peri bacaları ve Pamukkale Travertenleri gibi bölgelerde de yine aynı yoğunluk görülürken, dini ve kültürel turizmin gözdeleri, Nemrut Dağı, Şanlıurfa, Göbeklitepe gibi bölgelerde de ziyaretçi akını görüldü.

İstanbul ve Ankara boşaldı

Tatil beldelerindeki yoğunluk, turizmcinin yüzünü güldürürken, bu durum büyük şehirlerde ise tatlı bir burukluğa yerini bıraktı.

Ankara ve İstanbul gibi kentlerde yaşayan vatandaşlar, bir taraftan tatile çıkamadıkları için buruk bir haldeyken bir taraftan da neredeyse şehrin boş kalması ve trafikteki rahatlıkla beraber derin bir nefes aldı.

Yorumlar (0)
24
açık