Taksilere kamera zorunluluğu: Düzenleme ertelendi

Toplu taşıma araçlarına ve taksilere kamera takılmasını mecburi duruma getirecek olan düzenleme bu sene de yürürlüğe sokulmayacak.

YAŞAM 09.12.2022, 10:51 10.12.2022, 09:04 Merve Yüksel
Taksilere kamera zorunluluğu: Düzenleme ertelendi

Türkiye’de son dönemlerde büyük tartışmalara neden olan taksicilerin yolcu seçmesi durumu gündemdeki yerini koruyor. Bu durumu hisseden şehirlerin başında gelen İstanbul'da taksiye binebilmek adına insanlar uzun süreler bekler hale geldi. Turistik alanlarda Türk yolcu almaktan uzak duran bazı taksi şoförleri, vatandaşların isyan etmesine neden oluyor. Toplu ulaşım araçları ve taksilere getirilecek kamera takma mecburiyeti ile beraber ulaşımda kalitenin artırması planlanıyordu.

“Cihaz temininde yaşanan zorluk” sebebi öne sürüldü

Fakat uzun süredir sisteme alınması planlanan düzenleme, bu sene de yürürlüğe sokulmuyor.

İlçelerde faaliyet gösteren toplu taşımaların cihaz temininde zorluklar yaşadığı, taşımacılık sağlayan esnafın öz konusu cihazları alamadığı, teknik altyapının donanımsal şekilde oluşturulamadığı gibi nedenlerle, toplu taşıma ve taksilerde kamera sistemi 2024 senesine kadar yürürlüğe alınmayacak.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından talep edilmesi üzerine söz konusu karar ertelendi. Kamera sisteminin yürürlüğe girişi için ilk olarak 2021 senesi sonu, daha sonra ise 2022 yılı sonu belirlenmişti.

Yorumlar (0)