Tahinli pideye ilgi yoğun! “Farklı şehirlere kargoyla yolluyoruz”

Konya’da Ramazan ayına özgü lezzetler arasında yer alan tahinli pide, hem vücutta sağladığı tokluk hissi hem de eşsiz tadıyla vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. 

YAŞAM 08.04.2022, 14:53 09.04.2022, 12:45 Murathan Yıldırım
Tahinli pideye ilgi yoğun! “Farklı şehirlere kargoyla yolluyoruz”

İftar ve sahur vakitlerinde sofraları süsleyen tahinli pideler, usta işi bir yapım aşamasından geçerek fırınlarda satışa çıkarılıyor. Susatmayan bir özelliğe sahip olduğu için Konyalılar tarafından Ramazan ayında sıkça tüketilen bu geleneksel lezzete talep, bu yıl da artarak devam ediyor. 

“Tahinli pideye Ramazan ayında ilgi üst seviyede

Gecenin geç saatlerinden itibaren hazırlanan hamurların tahinli pideye dönüşme sürecini anlatan 55 yaşındaki fırıncı Mustafa Abacı, “Bu geleneksel lezzetimizi taş fırında pişiriyoruz. Tahinli pideye Ramazan ayında ilgi üst seviyede. Çünkü tokluk hissi sağlar. Sahurda da yenir, asla susatmaz” ifadelerini kullandı. 

Beze haline getirilip dinlenmeye bırakılıyor

40 seneyi aşkın bir süredir fırıncı olarak çalışmaya devam ettiğini belirten Abacı, tahinli pidelerin yapımında kullanılan hamurun hazırlık aşamasının 4 adımdan oluştuğunu belirterek, “Önce tuz ardından un, maya buğday unundan hazırlık bölümüne giriş yapmış oluruz. Hamurumuzu güzelce yoğururuz. Tamamladıktan sonra beze haline getiririz ve dinlenmesi amacıyla 20-25 dakika kadar bir süre beklemeye alırız” dedi. 

“Yufkayı nasıl açıyorsak aynı şekilde açıyoruz”

Bezelerin dinlenme aşamasının ardından açmaya başlandıklarını belirten usta fırıncı, “Yufkayı nasıl açıyorsak aynı şekilde açarız. Ardından 250-300 gram aralığında bir su bardağı ölçüsünde tahin, yağ veya kaymakla karıştırır ve bu şekilde açmaya devam ederiz. Yufka gibi açıldıktan sonra bunları yeniden toplarız ve ardından da ovmaya başlarız. Tel kadayıf şekline gelinceye kadar buna devam ederiz” ifadelerini kullandı. 

“Tavamıza koyduktan sonra yine bir dinlenme ve beklenme aşamamız var”

Tahinli pide yapımında gerçekleştirilen adımları sıralamaya devam eden Abacı, “Ardından tavalarımıza çiziyoruz. Tavamıza koyduktan sonra yine bir dinlenme ve beklenme aşamamız var. Bu da yaklaşık 20-25 dakikadır. Bu süreyi de bitirdikten sonra yeniden tavaya basıyoruz. Ardından yeniden tahinle yağlıyoruz. Bu işlemi üst bölgesine yapıyoruz. Bunun da sonrasında en az 80 gram olacak şekilde tahinle dinlendiriyoruz. Yine 25 dakikalık bir süre bunun için yeterli olacaktır” şeklinde konuştu. 

“Yapım aşamasında meşe odunu çok önemli”

Hamurların olduğu gibi fırının belirli bir hazırlık aşaması olduğunu belirten Abacı, “Burada meşe odunu çok önemli. Bu odun fırının alt bölümü olan tabanının ısıyı iyi alması ve alevsiz olarak düşmesi için önemli. Fırın bu şekilde 5 dakika dinlenir. 5 dakikalık bekleyişin ardından ürünümüz en geç 9 dakika içinde pişmiş vaziyete erişir” dedi. 

“Ramazan ayında çok tüketilmesinin sebebi, uzun süre tok tutuyor olması”

Yaklaşık 43 yıldır fırıncılık mesleğini severek ve isteyerek yaptığını belirten Abacı, “Tahinli pidemiz gerçekten çok özel ve geleneksel bir lezzet. Uzun yıllara dayanan bir tarihi var. İftarda da yenir, sahurda da yenir. İftarda daha çok şerbetli tatlı amacıyla yeniyor. Sahurda ise normal ekmek niyetine yiyen çok kişi var. Çeşitli tüketme seçenekleri var. Hoşafla da yenilebiliyor. Yanında tatlı ile beraber de yiyebilirsiniz. Bu ürünümüzün Ramazan ayında çok tüketilmesinin sebebi, uzun süre tok tutuyor olmasıdır. Biz fırınımızda cevizli, cevizli kaymaklı ve atom olarak 3 farklı ürün ile müşterilerimize hizmet veriyoruz” şeklinde konuştu. 

“Talep çok fazla, farklı şehirlere de gönderiyoruz”

Tahinli pideye yalnızca Konya’dan değil şehir dışından da ciddi bir talebin olduğunu belirten Abacı, sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:
“Talep çok fazla. Farklı şehirlere gönderiyoruz. Her zaman arayıp istiyorlar. Fiyatlar ise değişebiliyor. Boyutlarına göre farklılık gösteriyor. Büyük boyunu mesela 45 liradan müşterilerimize sunuyor. Orta boyun fiyatı ise 35 liradır. En küçük boyunu da 20 liradan satışa sunuyoruz. Cevizli ürünümüz de mevcut, kaymaklı ürünümüz de mevcut. İkisi de talep çok iyi seviyede. Şehir dışına da kargo ile yolluyoruz. Örneğin bugün İstanbul’a gönderdik. Çünkü onlar da çok beğeniyorlar, istiyorlar bizden. Mersin’e giden bir kargomuz oldu. Niğde’den isteyenler vardı, onlara gönderdik. Bu ilgi de bizim yüzümüzü güldürüyor.”

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur