Süleyman Soylu tarih vererek açıkladı: Yeni e-pasaportlar geliyor

25 Ağustos'tan itibaren yerli üretim e-pasaport basılmaya başlanacak. Açıklamayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Süleyman Soylu, 2023’ten itibaren de yeni ehliyet ve kimliklerin de basımına başlanacağını duyurdu.

YAŞAM 19.08.2022, 14:08 19.08.2022, 14:12 Ömer Aksan
Süleyman Soylu tarih vererek açıkladı: Yeni e-pasaportlar geliyor

Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Türkiye'nin ilk yerli e-pasaportu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

25 Ağustos’ta ilk yerli e-pasaport basılacak

Bir televizyon programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 25 Ağustos’ta Türkiye'nin ilk yerli e-pasaportunun basılmaya başlanacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pasaport bekleme sürelerinin uzamasına yönelik soru ile ilgili yeşil pasaport basımında bazı sorunlar yaşandığını, bu anlamda çalışıldığını aktardı.

Bugünkü pasaporttan daha güvenli pasaportu 25 Ağustos'ta üretmeye başlayacaklarını söyleyen Soylu, şunları ifade etti:

"Fakat bu ay diğer pasaport devam edecek, bu ay bu pasaporttan 70 bin üreteceğiz, gelecek ay 150 bin üreteceğiz, Aralık’ta tam üretime geçeceğiz. Yerli pasaportumuz olacak. Ancak ihtiyacımızı karşılayacağı için diğer pasaport da aynı şekilde gelecek. Buradan, yeşil pasaport için müracaat edenlere söylüyorum. O konuda biz bir iyileştirme yaptık, iyileştirmeyi belki zamansız yaptık. Yeşil pasaportun süresi 5 yıldı, o 10 yıla çıktı. 10 yıla çıkarınca herkes, yeşil pasaportun o bütün süresini kullanmak istiyor. Şimdi yeşil pasaportların 5 senelik süresi olanlar bulunuyorsa, değiştirmesinler. O pasaportlardaki süreyi yarından itibaren 10 seneye çıkaracak iyileştirmeyi yapacağız."

“Turkey” yerine “Türkiye”

Yerli e-pasaportta Turkey ifadesi yerine ilk defa Türkiye ifadesi kullanılacak. Pasaportların dışında lale, iç kapak ve veri bölümünde ise ultraviyole ışık altında Parlayan Türkiye motifi bulunacak.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu