Su altında gizli hazine: Gümbürdeyen Mağara

Bursa'da bir mağara araştırma ekibinin çalışmaları sayesinde, denizin altında bulunan Gümbürdeyen Mağara gün yüzüne çıkarıldı.

YAŞAM 15.12.2019, 11:33
Su altında gizli hazine: Gümbürdeyen Mağara

Bursa'da turizm potansiyeline sahip olan mağaraları araştıran ekip, Marmara Denizi altında saklı bulunan Gümbürdeyen Mağara'ya giderek ölçüm yaptı. Su üzerinden 16 metre olarak ölçülen mağaranın suyun altında da devam ettiği belirlendi.

Turizm potansiyeline sahip mağaraları ortaya çıkarmak için Bursa Büyükşehir Belediyesi mağara araştırma ekibi ve Uludağ Dağcılık Kulübü'nün beraber oluşturduğu mağara araştırma timi, daha önce hiç girilmemiş mağaralara girerek çeşitli ölçümler yapıyor. Daha önce kimse tarafından görülmemiş yerleri turizme kazandırmayı amaçlayan ekip, ciddi bir özveri ile tam gönüllülük ilkesiyle çalışıyor.

İlk çalışmaları değil

Daha önce de Uludağ'dan doğan Araş Şelalesi'nin gözü olarak bilinen Aras Mağarası'na ulaşan ekip, buranın ölçülendirmesini yaparak mağarayı görüntülemişti. Geçtiğimiz gün ise halk arasında "Gümbürdeyen Mağara" olarak tanınan, Mudanya'nın Eşkel Mahallesi'nde yer alan mağarayı araştıran ekip, denizin içinde bulunan kayalıklardan mağaraya girerek incelemelerde bulundu. Mağaranın bulunduğu bölgeye kayıkla ulaşan ekip, daha sonra denizin içindeki mağaraya girdi. 16 metrelik su üzerindeki alandan yürüyen mağaracılar, suyun altındaki kısımları da inceledi.

Bir doğa harikası olan mağarayı kamerasıyla görüntüleyen mağara araştırma ekibinden İsmet Şentürk, mağaranın hava boşluğunu 16 metre olarak ölçtüklerini ifade etti. Mağaranın su altında da devam ettiğini söyleyen Şentürk, "Mağaranın girişinin çok tehlikeli olduğunu anladık. Farklı yerlerden dalmak gerekiyordu. Bizim için bulunmaz bir tecrübe oldu. Buraya girmeye teşebbüs eden kişiler boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Ölçümlemelerimizi yaptık. Bursa turizmine bir mağarayı daha kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
30
az bulutlu