Sokakta kurban kesmenin cezası açıklandı

Kurban kesim noktalarında gerekli yasaklara riayet etmeyen ve tedbir almadan kurban atıklarını toprağa öylece bırakan tesislere 293 bin 188 TL, bu eylemin konutlarda gerçekleştirilmesi durumunda 7 bin 283 TL idari para cezası uygulanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, meydan, bina önleri, sokak, cadde, bahçe, park gibi umuma açık noktalarda kurban satış ve kesimi gerçekleştirenler ile kesime uygun alanlarda gerekli tedbirleri almayanlara 3 bin 36 TL idari para cezası uygulanacağını duyurdu.

YAŞAM 23.06.2023, 01:03 23.06.2023, 17:02 Koray
Sokakta kurban kesmenin cezası açıklandı

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, bayram süresinde kurban satış ve kesim noktalarında çevre sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için önlemler alındı. Bu çerçevede, Çevre Etki Değerlendirmesi, Denetim ve İzin Genel Müdürlüğü denetim personelleri, bayram süresince satış ve kesim noktalarını denetleyecek.

Kurban kesim noktası olarak park, sokak ve cadde gibi umuma açık olan yerleri kullananlar ile kesimin ardından iç organlar ve kan gibi kurban atıklarını bu noktalarda bırakanlara, yasal yaptırım uygulanacak.

Bu çerçevede, meydan, bina önleri, sokak, cadde, bahçe, park gibi umuma açık ve kurban satışı ile kesimi için uygun olmayan noktalarda bu tarz faaliyetler yapanlar ile kesime uygun noktalarda gerekli tedbirleri almayanlara, Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi doğrultusunda 3 bin 36 TL idari para cezası verilecek. 

Kurban kesim noktalarında gerekli yasaklara riayet etmeyen ve tedbir almadan kurban atıklarını öylece toprağa bırakan tesislere 293 bin 188 TL, bu eylemin konutlarda işlenmesi durumunda 7 bin 283 TL idari para cezası verilecek.Atıklar dayanıklı çöp torbalarına konulacak

Kurban kesimi neticesinde çevre kirliliğinin meydana gelmemesi için alınan önlemler çerçevesinde atıklar, dayanıklı, sızdırmaz ve yüksek yoğunluğa sahip siyah polietilen çöp torbalarına, torba hacminin üçte ikisini aşmayacak şekilde konulacak.

Torbalar, ağzı kapatılıp, bağlanarak bayram süresince düzenli hizmet verecek olan belediye temizlik personellerine teslim edilecek.

Yorumlar (0)