Sokak hayvanlarına bakabilmek için terzi dükkanını kapattı

Seyhan Esen, yaklaşık olarak 15 senedir gece gündüz demeden sokak hayvanlarının gönüllü bakıcılığını yapıyor.

YAŞAM 27.09.2021, 00:44 27.09.2021, 17:54 Koray
Sokak hayvanlarına bakabilmek için terzi dükkanını kapattı

Kırklareli'nde hayvansever Seyhan Esen, yaklaşık olarak 15 senedir gece gündüz demeden sokak hayvanlarının gönüllü bakıcılığını yapıyor.

Esen, 2006'da soğuk bir kış günü sokakta bulduğu yavru köpeği evine getirerek beslemeye başladı.

O günün ardından sokak hayvanlarına karşı bakış açısı değişen Esen; köy köy, ilçe ilçe dolaşarak sokak hayvanlarının bakım ve mama ihtiyaçlarını karşılamaya çabalıyor.

Daha fazla zaman ayırabilmek için dükkanını kapattı

Terzilik yaparken bir yıl evvel sokak hayvanlarına daha çok zaman ayırabilmek adına dükkanını kapatma kararı alan Esen, belediyenin kendisine gösterdiği bölgede sokak köpeklerinin karınlarını doyuruyor, bakımlarını üstleniyor.

Güvenlik görevlisi evladının desteğiyle geçimini sürdüren Esen'in, 'çocuklarım' dediği sokak hayvanlarının aç kalmaması için verdiği mücadele hayvanseverler tarafından destekleniyor.

"Onları çok seviyorum"

Esen, basın mensuplarına, çocukluğundan beri hayvanlarla iç içe olduğunu dile getirdi.

Hayvan sevgisinin çok farklı bir duygu olduğunu kaydeden Esen, hayvanların insanları tamamen karşılıksız sevdiğine işaret etti.

Haftada ortalama 1000 köpeği beslediğini aktaran Esen, "Onlara hayvan olarak değil, evladım gibi bakıyorum. Hepsinin ayrı bir ismi var. Hayvan sevgileri artsın diye isim koyma işini çocuklara bırakıyorum. Sokak hayvanlarını besleyebilmek için dükkanımı kapatman durumunda kaldım. Hayvanseverlerin ve oğlumun desteğiyle hayvanlara bakıyorum." şeklinde konuştu."Yerenler de oluyor"

Köy köy, ilçe ilçe dolaştığını söyleyen Esen, kasaplardan ve çöplerden topladığı kemikler ile hayvanseverlerin bağışladığı mamalarla sokak köpeklerini beslediğini ifade etti.

Esen, "Yalnızca Kofçaz ilçesinde 250 kadar köpeği besliyorum. Burada ateş yakıyorum, tenekede etleri kaynatıyorum. Çok zor oluyor. Buraya kadar taksiyle geliyorum. Her geldiğimde 200 TL veriyorum. Maddi olarak zorlanıyorum tabii ama onlara da kıyamıyorum, onları görmezsem olmuyor. Havalar soğumaya başladı, işimiz zorlaşıyor." dedi. 

Esen kendisini yaptığı şeylerden dolayı takdir edenler kadar yerenlerin de olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)