Sinemada çok önemli değişiklik!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sinema sektörü için birçok önemli düzenleme getirildi.

YAŞAM 22.10.2019, 11:10 22.10.2019, 11:22
Sinemada çok önemli değişiklik!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, düzenlemeyle sinema salonu işletmecilerinin sinema salonları, gösterilen filmler ve sinema biletleri hakkındaki bilgileri bakanlığa iletmelerinin zorunlu hale getirildiği ifade edildi. Bakanlık tarafından hazırlanan ve ülke genelinde satılan tüm biletlerin bilgilerinin eş zamanlı toplandığı uygulamanın sektör paydaşlarının kullanımına açılacağı bildirilen açıklamada, "Bu sayede bilgi paylaşımı hususunda şeffaflık sağlanırken paydaşların güvenilir bir ortamda faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlanacak. Ayrıca elde edilen istatistikler sektörel raporlamalarda ve gelecek öngörülerinde kullanılacak, sektörel planlamada önemli bir kaynak olacak." ifadeleri kullanıldı.

Reklam sürelerine sınırlama

Söz konusu düzenleme ile sinema izleyicileri tarafından sıklıkla şikâyet konusu edilen reklam sürelerinin 10 dakika ile sınırlandırıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ayrıca sinema seyircisinin sinemaya gitme tercihlerini etkileyen ve filmlerin tanıtımına imk?n sağlayan fragmanların film öncesinde en az üç dakika gösterimi zorunlu hale getiriliyor. Sinema salonu işletmecileri ile yapımcılar arasında krize sebep olan, kamuoyunda ’mısır savaşları’ olarak bilinen sorun yönetmelikte yer alan ’Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz’ düzenlemesi ile son buluyor. Sinema salonu işletmecileri bilet ve diğer ürün fiyatlarında ayrı ayrı indirimler yapabilecek, ancak sinema bileti ile birlikte başka bir ürünü paket halinde satamayacak."

Halk günü haftada 2 gün olacak

Sinema seyircisinin ilgi gösterdiği "halk günü"nün artık haftada 2 gün olarak uygulanabileceği bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı veya dağıtımcısı arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde, 'Belirli yaş ve üzeri bileti', 'Engelli bileti', 'Şehit yakını ve gazi bileti', 'Halk günü bileti', 'İnternet bileti', 'Kamu meslek grubu bileti', 'Öğrenci bileti' ve 'Sabah seansı bileti' türlerinde indirim yapabilecek. Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri için çocukların korunması amacıyla uygulanan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, uluslararası uygulanmalar ve uzman görüşleri çerçevesinde, "Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+" olarak yeniden düzenlendi. Kamuoyundaki özellikle çocuk filmleri öncesinde yetişkinler için uygun bulunan fragmanların gösterilmesi hususunda duyulan rahatsızlık, ’Sinema filmi öncesinde veya arasında gösterilen fragmanların, gösterimi yapılan sinema filmi için belirlenmiş işaret ve ibarelere uygun olması zorunludur’ hükmü ile son buluyor. Bundan böyle fragmanlar da sinema filmleri gibi sınıflandırılacak ve aileler çocuk filmlerinde korku filmi fragmanları görmeyecekler. Yönetmelikte, ’Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez’ hükmü yer alıyor."

Ayrıca, sinema filmlerinin, gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlardan, 6 ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlardan gösterilemeyeceği de kaydedildi. 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu