Silah fabrikasında korkutan yangın

Konya'nın Beyşehir ilçesinde av tüfeği üretimi yapılan silah fabrikasının çatısında çıkan yangın söndürüldü. Fabrikanın çatı katı, yangın sebebiyle kullanılamaz duruma geldi.

YAŞAM 30.07.2019, 10:36 30.07.2019, 12:17
Silah fabrikasında korkutan yangın

Türkiye'nin av tüfeği üretiminde önemli bir yere sahip olan Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu Mahallesi'nde bulunan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ana binasının çatısında, henüz belirlenemeyen sebeple yangın meydana geldi. 

İlçedeki itfaiye ekipleri, ihbar üzerine olay yerine gelerek, yangını söndürme çalışmalarına katıldı. 

Antalya ve Isparta'dan helikopter desteği

Antalya ve Isparta'dan alevlere müdahale için helikopter istendi. Çevredeki vatandaşlar tarafından da destek verilen söndürme çalışmalarında, alevler ahşap malzemelerin bulunduğu çatı katından alt katlara sıçramadan söndürüldü.

Yaklaşık 3 saat boyunca devam çalışmaların ardından yangın kontrol altına alındı. Fabrikanın çatı katı kullanılamaz duruma geldi.

"Elektrik kontağından kaynaklanmış olabilir"

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yangının elektrik kontağından kaynaklanmış olabileceğini bildirdi. 

Yangının çıkış nedeninin detaylı çalışmalar sonucunda belirleneceğini kaydeden Toprak, şunları söyledi.

"Üzücü bir olay yaşadık. Sevindirici olan, burada çalışan kardeşlerimiz mühimmatın önemli bir kısmını hızlı şekilde tahliye etmiş. Çatı katı olduğu için zaten fazla malzeme bulunmuyordu. İlk etapta Beyşehir'de, Derebucak'ta, komşu ilçelerde bulunan itfaiye ekiplerimiz yangına hızlı şekilde müdahale etti. 5-10 dakika içerisinde 10 araca çıktık. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımızdan toplam 22 araç ve buna ilaveten AFAD'ın, Orman Bölge Müdürlüğümüzün, özel sektörün gönderdiği 55 araçla, 100'ün üzerinde personelimizle yangına müdahale edildi. Çatıda olduğu için yangına havadan da müdahale etmemiz gerekti. Antalya ve Isparta ile irtibatlarımız üzerine çok seri şekilde, yaklaşık bir saat içerisinde helikopterler buradaydı. Onlar da havadan müdahale etti."

Yangında can kaybı veya yaralananların olmadığını ifade eden Toprak, "Çok şükür herhangi bir can kaybı yaşanmadan, yaralanma olmadan yangın kontrol altına alındı. Sadece 4 vatandaşımız dumandan etkilendi. Çok şükür az hasarla, en önemlisi can kaybı olmadan, ekiplerimizin başarılı çalışmaları sonucunda yangın kontrol altına alındı. Şu anda soğutma çalışmaları devam ediyor." dedi. 

Yorumlar (0)
19
açık