Salda Gölü'nün ortasında can pazarı: 9 yaşındaki kızı son anda kurtardı

Salda Gölü'nde şişme oyuncağına binerek gölün ortasına kadar sürüklenen 9 yaşındaki kız çocuğu, kanosu ile 2 bin metre kürek çekerek kıza ulaşan bir vatandaş tarafından sağ salim kurtarıldı.

YAŞAM 19.06.2024, 23:42 19.06.2024, 23:45 Şeyda Gül
Salda Gölü'nün ortasında can pazarı: 9 yaşındaki kızı son anda kurtardı

Salda Köyü'nden dayısı ve kuzenleri ile birlikte geldiği Doğanbaba köyü Orman plajında göle giren 9 yaşındaki Ayşe Sıla G. Hayatını şokunu yaşadı. Gölde üzerine bindiği şişme atın rüzgar ve dalgaların etkisiyle gölün ortasına doğru sürüklenmeye başlayan kız çocuğunun giderek uzaklaştığını gören vatandaşları durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbar etti.

2 bin metre kürek çekti

Gölün karşı kıyısında bulunan Halk Plajı'ndan bot ile hareket eden AFAD ve cankurtaran ekipleri gölde sürüklenen kızı aradığı sırada karavanıyla birlikte plajda tatil yapan Gökhan Aslan yanında bulunan kanosunu alarak kızı kurtarmak için bir cankurtaran ile göle açıldı. Yaklaşık 2 bin metre kadar kürek çektikten sonra boğulmak üzere olan küçük kıza ulaşarak kurtaran Aslan, sahile doğru tekrar kürek çekerek ilerledi. Aslan ve küçük kız çocuğunu gören sahildeki vatandaşlar büyük bir sevinç yaşayarak alkışladılar.

Küçük kızın sağlık durumu iyi

Sahile getirilen Ayşe Sıla G. sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesinin ardından fazla su yutması ve uzun süre suda kalması sebebiyle hipotermi geçirme riskine karşı ambulans ile Yeşilova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan Ayşe Sıla G.'nin durumunun iyi olduğu öğrenilirken, büyük bir cesaret örneği göstererek kanosuna atlayıp küçük kızı kurtaran Gökhan Aslan yaşanan olayı anlattı.

Baya açıldık ama çocuğu bir türlü göremedik

Sosyal medya hesabına içerik üretmek için karavanı ile Salda Gölü'nde bulunduğunu ve küçük kızın sürüklendiğini görünce hemen harekete geçtiğini söyleyen Aslan, daha önce buraya 2-3 defa kampa geldiğini belirtti. “Bu sefer karavanımla geldim. Normalde gölün karşı tarafındaydım. Dün karavanımın elektrik aksamı bozulunca bunda bir hayır olduğunu düşünerek buradaki işletmenin olduğu bölüme geldim. Bugün de gölde yüzdükten sonra yemek yediğim esnada çocuğun gölde oynadığını görmüştüm” diyen Aslan, daha sonra birilerinin bağırınca rüzgarın çocuğu sürüklediğini öğrendiğini belirtti. Sonra gelen giden kimsenin olmadığını görünce yanımda bulunan şişme botunun aklına geldiğini dile getiren Aslan, “Onu alıp tam göle girerken bir cankurtaran arkadaş daha geldi yanımda. Onunla beraber kurtarmaya gittik. Baya açıldık ama çocuğu bir türlü göremedik” dedi.

Nerdeyse batmak üzereydi

Şişme ata iyice yakınlaşınca çocuğun neredeyse suya batmak üzere olduğunu gördüklerini ifade eden Aslan, “Yetişin” diye bağırdığını duyduklarını anlattı. Onu öyle görünce daha çok etkilendiğini belirten Aslan, yanındaki kişiyle birlikte hemen çocuğu kurtardıklarını dile getirdi. Sağ salim teslim ettiklerini ve tamamen şans işi olduğunu kaydeden Aslan, yaşadığı her şeyi hayra yorduğunu belirtti. “Gölün tam ortasına gitmişti hatta ortasını da geçmişti neredeyse. Rüzgar oraya kadar sürüklemiş. Bende botumla kürek çekerek oraya kadar gittim. Cankurtaran arkadaşta benimle geldi. Gittik, aldık, geldik. Ama buraya bir cankurtaran lazım” diyen Aslan, cankurtaranın öbür taraftan dolanıp geldiğini söyledi. Botu ile burada olmasa kimsenin elinden bir şey de gelmeyeceğini anlatan Aslan, “Çünkü yüzülerek gidilecek bir mesafe değildi” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)