Rize'de heyelan riski nedeniyle 39 konut boşaltıldı!

Rize’de meydana gelen şiddetli yağışın ardından hasar tespit çalışması yapılan bölgede 39 konutun boşaltılmasına, 22 konuta ise önleyici duvar yapılması yönünde karar verildi.

YAŞAM 30.08.2023, 15:28 30.08.2023, 15:38
Rize'de heyelan riski nedeniyle 39 konut boşaltıldı!

Rize Valiliği tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz hafta etkili olan yağışların ardından Çayeli ilçesinde metrekareye 24 saatte 206 kilogram yağış düştüğü belirtildi.

124 adet konut incelendi

Olası afet riskine karşı 38 vatandaşın tahliye edildiği belirtilen açıklamada, yol temizleme, dere yatağı boşaltılması, tahkimat, sel tahribatı önleyici önlemler ve heyelan temizliği çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

Mahalle ve köylerde inceleme devam ediyor

"DSİ, İl Özel İdaresi ve Karayolları’ndan toplam 28 araç, 113 iş makinesi ve 255 personel ile çalışmalar devam etmektedir. Çayeli Belediyesi, 13 araç, 8 iş makinesi ve 46 personelle 8 mahallede, AFAD ise 2 araç ve 8 teknik personelle altyapı ve jeolojik etüt çalışmalarını sürdürmektedir. Bugüne kadar gerçekleştirilen toplam etütler sonucunda 94 ayrı noktadaki toplam 124 adet konutta olası heyelan risk bakımından incelenme yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucuna heyelana maruz kalan ya da kalabilecek durumda olan 39 adet konutun nakli yönünde karar verilmiş olup, 22 konut için de 16 afet önleyici istinat duvarı yapılması kararlaştırılmıştır. Ayrıca 19 konutun da kontrol etütleri programına alınması tavsiye edilmiştir. Mahalle ve köylerde çalışmalar hala devam etmektedir."

6 milyon 876 bin 500 TL’lik zarar var

İl Defterdarlığı tarafından 2 araç ve 8 personel ile zarar tespit çalışmalarına devam edildiği vurgulanan açıklamada, Çayeli'nde iş yeri, konut ve araçlarda toplam 6 milyon 876 bin 500 TL’lik zarar tespit edildiği belirtildi.

165 çay üreticisinin bahçesi zarar gördü

Hayvansal ve tarımsal zarar tespit çalışmaları çerçevesinde ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 2 araç ve 4 personelle çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, ilçedeki 165 çay üreticisine ait toplam 100 dekarlık çay bahçesinin zarar gördüğü ifade edildi.

Köye elektrik verebilmek için teller ağaca bağlandı

Şiddetli yağışların ardından Çayeli ilçesine bağlı Düzgeçit köyünde elektrik direğinin dereye sürüklenmesi sonucu kesinti meydana geldiği, budanan ıhlamur ağacına hat çekilmesi ile köye yeniden elektrik verilmeye başlandığı açıklandı. İstinat duvarının yapılmasının ardından bölgeye yeniden elektrik direği dikilerek hattın yenileneceği ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Aşıklar Köyü Muhtarı Turan Sırtlı ise basın mensuplarına elektrik direklerinden birinin heyelan diğerinin sel nedeniyle yıkıldığını söyledi.

Kısa süre içinde köye yeniden elektrik verilmesi için acil bir çözüm ürettiklerini dile getiren Sırtlı, "Düzgeçit köyünde kalabalık haneler var. Köyümüzde geçen de hat yıkıldı. Yolu açmak için ilk etapta elektrik direğine acil çözüm ürettik. Gençlerden bir arkadaşımız çıkıp ıhlamur ağacını budadı. Biz de elektrik tellerini ağaca bağladık. Kısa sürede bir çözüm üretmiş ve mağduriyeti gidermiş olduk" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)