Pazartesi gününe dikkat! Sıcaklıklar rekora ulaşıyor

Türkiye genelinde etkili olan sıcak hava, iki günlük bir molanın ardından tekrar artış gösterecek! Pazartesi günü beş büyük şehirde de hava sıcaklıkları yükselecek. İşte İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerde beklenen hava durumu...

YAŞAM 09.06.2024, 09:32 Buse Önder
Pazartesi gününe dikkat! Sıcaklıklar rekora ulaşıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgeleri için sağanak yağış uyarısında bulundu. Ülke genelinde sıcaklıklar sert esen poyrazla biraz düşerken, yeni haftada tekrar artışa geçmesi bekleniyor.

Bugün hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, güney, iç ve doğu kesimlerde hava parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Adana, Hatay, Ankara, Çankırı, Ordu, Tokat, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Diğer bölgelerde hava az bulutlu ve açık geçecek.

Özellikle Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıkları Marmara, Ege, Akdeniz ile Karadeniz kıyılarında mevsim normallerinin üzerinde, diğer bölgelerde ise mevsim normallerinde seyredecek.

13 il için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Artvin, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kayseri, Niğde, Rize, Sivas, Trabzon, Bayburt ve Ardahan için sağanak yağış uyarısında bulundu.

Yeni haftada hava nasıl olacak?

İstanbul: Rüzgar serinletici etki gösterse de sıcaklık 31 derece civarında olacak.

Ankara: Pazar günü yağışlar ara verecek, sıcaklık 28 derece.

İzmir: Poyrazın serin esmesi bekleniyor, sıcaklık 36 derece.

Bursa: Hava açık ve 34 derece.

Antalya: Sıcaklık 37 dereceye inecek, Alanya'da yağmur görülebilir.

Beş büyük kentte de pazartesi günü sıcaklık artacak

Marmara Bölgesi: Hava açık ve sert esen poyraz serinlik sağlayacak, sıcaklık dört gün boyunca artacak. Edirne 36, Çanakkale ve Sakarya 32 derece olacak.

İç Anadolu Bölgesi: Niğde, Kayseri, Sivas boyunca gök gürültülü ve yerel şiddetli sağanak geçişleri devam edecek, su baskını tehlikesi sürecek. Sıcaklık 27-29 derece aralığında olacak.

Ege Bölgesi: Yağışlar ara verecek, poyraz serinlik sağlayacak. Manisa, Muğla ve Denizli 36, Kütahya 28, Bodrum 38 derece olacak. Yeni haftada bölge aşırı sıcakların etkisinde kalacak.

Akdeniz Bölgesi: Sıcaklık pazar günü 2 derece azalacak, ancak güneş altında yine de çok sıcak olacak. Adana ve Kahramanmaraş 36, Hatay 34 derece. Mersin, Adana, Osmaniye'de sağanak geçişleri olacak.

Karadeniz Bölgesi: Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinde gök gürültülü sağanaklar devam edecek. Rüzgarlar orta hızda esecek. Bolu 29, Zonguldak 26, Samsun 28 derece olacak.

Doğu Anadolu Bölgesi: Malatya, Erzurum, Kars, Van çevresinde aniden gelen şiddetli yaz sağanakları bekleniyor. Erzurum 24, Malatya 32 derece olacak.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Sıcaklık bir kademe azalsa da yüksek değerlerde olacak. Gaziantep ve Diyarbakır 35 derece olacak.

Yorumlar (0)