Pastırma sıcakları bitti: Sağanak geliyor! İşte Meteoroloji’nin son hava tahminleri

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine gelerek düşmesinin ardından sağanak yağışlar başladı. Meteoroloji’den yapılan uyarıda sağanak yağışların yurdu etkisi altına almaya devam edeceği kaydedildi.

YAŞAM 10.11.2023, 08:54 Şeyda Gül
Pastırma sıcakları bitti: Sağanak geliyor! İşte Meteoroloji’nin son hava tahminleri

Pastırma sıcaklarının etkisini kaybetmesinin ardından, hava sıcaklığı belirgin şekilde düşerek kış kendini göstermeye başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yayımlan son raporda, ülke genelinde parçalı ve yer yer çok bulutlu, havanın etkili olması beklendiği kaydedildi.

Sağanak yağışın etkili olacağı iller

Meteoroloji’den yapılan uyarıya göre, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kütahya, Ankara, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Düzce, Kastamonu ve Sinop çevrelerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı bir hava öngörülüyor. Yağışların ise bu akşam saatlerinde Giresun ve Trabzon çevreleri ile Rize'nin batı kesimlerinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı

Kuzeydoğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı öngörülen hava sıcaklıklarının, diğer yerlerde önemli bir değişikliğe sebep olmaması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Bugün Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Akşam saatlerinde ise yağışların Giresun ve Trabzon çevreleri ile Rize'nin batı kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenen yağışların sebep olabileceği ani sel, su baskını, yıldım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (0)