Ordu'da şiddetli dolu: 10 yaralı

Ordu'nun Gürgentepe ilçesinde öğle saatlerinde başlayan sağanak, yerini doluya bıraktı. Şiddetli dolu, 10 kişinin yaralanmasına neden oldu.

YAŞAM 13.06.2019, 09:36 Banu Fırıncılar
Ordu'da şiddetli dolu: 10 yaralı

Ordu'nun Gürgentepe, Gölköy ve İkizce ilçelerinde öğle saatlerinde başlayan sağanak, yerini doluya bıraktı. 

Gürgentepe ilçesinde ceviz büyüklüğünde yağan dolu, tarım arazileri, çatı ve araçlarda hasara neden oldu. Bazı sürücüler, araçlarını battaniye sararak, doludan korumaya çalıştı.

9 kişi kafasından yaralandı 

İlçede dolunun isabet ettiği 9 kişi kafasından, bir kişi de elinden yaralandı. Yaralılar, Gürgentepe Devlet Hastanesine başvurdu.

Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, dolunun, ilçeye bağlı yakın mahallelerdeki fındık bahçelerine zarar verdiğini belirtti. 

Şahin, bazı evlerin çatılarının delindiğini, güneş enerji sistemlerinde hasar oluştuğunu ve arabaların camlarının ise kırıldığını kaydederek, "Küçük gibi görünse de büyük bir hasar var. Bununla ilgili de tespit çalışmaları yürütülüyor. Ziraat Odası Başkanımız da fındık bahçelerini dolaşıyor. Zarar konusundaki net bilgimiz bir veya iki gün içerisinde ortaya çıkar." dedi.

Gürgentepe ilçesinde hasar tespiti yapılacak

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, saat 15.00 sıralarında Gürgentepe ilçesinde aşırı dolu yağışı meydana geldiği ifade edildi. 

Dolu sonucu 9 vatandaşın başından yaralandığı belirtilen açıklamada, "Yaralanan vatandaşlarımızın genel durumları iyi olup, bir müddet İlçe Devlet Hastanesinde müşahede altında tutulduktan sonra taburcu olacaklardır." ifadesine yer verildi.  

Açıklamada, dolu nedeniyle çok sayıda aracın camının kırıldığı, kaportalarında ezilme ve çökmeler meydana geldiği bildirildi. Ayrıca bölgede çok sayıda evin çatısının doludan zarar gördüğüne ve tarım arazilerinin de olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çekildi.   

Ordu Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanlarının yer aldığı Hasar Tespit Komisyonu'nun, ev ve araçlardaki hasarı tespit edecekleri bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tarım arazilerinde meydana gelen zararlar ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce oluşturulan Hasar Tespit Komisyonu tarafından belirlenecektir. Meydana gelen dolu afeti nedeniyle Gürgentepe Kaymakamlığımızda kriz merkezi oluşturuldu, gelişmeler yakinen takip edilmektedir."

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P