Ölüm kavşağına çözüm istiyorlar

Hatay'da sıkça kazaların yaşandığı kavşak, vatandaşları çileden çıkardı. Geçtiğimiz günlerde aynı kavşakta meydana gelen kazada babasını kaybeden Ali Meftunzade ve bölge halkı, bu kavşakta gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor.

YAŞAM 27.05.2024, 10:10 28.05.2024, 13:15 Melina Ay
Ölüm kavşağına çözüm istiyorlar

Hatay’ın Reyhanlı ve Antakya ilçelerini birbirine bağlayan karayolunun Beşaslan Mahallesi mevkiindeki kavşakta sıkça ölümlü ve yaralanmalı kazalar meydana geliyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir kazada babasını kaybeden ve ailesinden üç kişinin yaralandığı Ali Meftunzade, bölgede yaşanan kazalara dikkat çekerek tepkisini dile getirdi. Meftunzade'nin tepkilerine mahalle muhtarı ve bölge halkı da destek verdi. Yılbaşından bu yana aynı kavşakta 35 maddi hasarlı ve ölümlü kazanın yaşandığını belirten Meftunzade, kavşakta trafik ışığı, hız uyarısı ve kasis bulunmadığını vurgulayarak gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını istedi.

“Ailem burada kaza geçirdi”

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen trafik kazasında babasını kaybeden Ali Meftunzade, acısını ve endişesini, “Burası Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin Beşaslan köyü kavşağı. Geçen hafta Pazartesi günü, babam, annem, yeğenim ve teyzem burada ağır bir trafik kazası geçirdi. Ne yazık ki bu kazada babam hayatını kaybetti. Babam bu noktadan çıkış yapıyordu. Sol şeride geçtiğinde, karşıdan gelen aşırı hızlı bir minibüs babama çarptı ve aracı orta kısımdan bu tarafa fırlattı. Babam hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı. Altı yaşındaki yeğenim ve teyzem yoğun bakımda tedavi görüyor. Annem ise evde tedavi ediliyor. Bu kavşakta son beş ay içinde 35 ölümlü ve maddi hasarlı kaza meydana geldi. Burada trafik ışığı, hız uyarısı, yavaşlatıcı uyarılar veya kasis bulunmuyor” sözleriyle dile getirdi.

“Görüş eksikliği yüzünden kazalar yaşanıyor”

Beşaslan Mahallesi kavşağında sık sık kazaların meydana geldiğini belirten muhtar Necdet Koç durumu, “Beşaslan Mahallesi kavşağında 30-35 kaza oldu. Mahallemizin ana yola çıkışı rampalı olduğu için karşıdan gelen araçları göremiyoruz. Bu durum ciddi kazalara neden oluyor. Kavşağın acilen düzenlenmesini istiyoruz. Ana yola çıkışta rampanın daha yumuşak bir eğimle yapılması gerekiyor ki araçlar karşıdan gelen araçları görebilsin. Şu an bu görüş eksikliği yüzünden sürekli kazalar yaşanıyor” şeklinde anlattı.

“Sık sık yaşanıyor”

Mahalle sakini Mahmut Eren ise, kavşağın yoğun trafiğinden ve yolun tehlikelerinden bahsederek, “Burası oldukça işlek bir yol. Mahallemizin çıkış yolu ana yoldan daha alçakta olduğu için karşıdan gelen araçları net göremiyoruz. Sürücüler bazen dikkatsiz oluyor ve bu durum aynı anda çıkışlara neden olabiliyor. Bu nedenle burada sık sık kazalar meydana geliyor. Ana yolun rampası düz olduğu için daha güvenli. Ancak bizim yol, ana yoldan yaklaşık 4-5 metre daha aşağıda olduğu için karşıdan gelen araçları göremiyoruz. Bu yüzden burada sık sık kazalar yaşanıyor” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)