O ilimizde kırmızı alarma geçildi! Hava kirliliğinde hat safhada

Hava kirliliğinin Kovid-19 üzerine etkisini araştıran uzmanlar, Türkiye’deki illerin hava kalitesini ölçtü. İşte Türkiye’nin havası en kirli ve en temiz illeri… 

YAŞAM 29.11.2020, 14:04 Hanife
O ilimizde kırmızı alarma geçildi! Hava kirliliğinde hat safhada

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezinin hava kalite güncel verilerini paylaşmaya devam ediyor.

Yayınlanan güncel verilere göre, Düzce’nin hava kalitesi kırmızı alarm vermeye başladı. 

Düzce’de temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken endeks değeri 174’e kadar yükselerek, Türkiye’nin havası en kirli ili oldu.

174 endeks ile Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce olurken, bu ilimizi ikinci sırada 172 ile başkent Ankara, 171 endeks değeri ile de üçüncü olarak Hakkari şehri izledi.Havası en temiz şehir Bursa

Yayınlanan verilere göre ise havası en temiz şehir Bursa oldu. Türkiye’nin sanayi şehirlerinden biri olarak bilinen ve birçok sanayi kuruluşunun ilk tercih ettiği şehirlerden birisi olan Bursa’da hava kalite endeks değeri 10 olarak ölçüldü.

Bursa’yı ise 11 endeks değeri ile Kastamonu ve Bitlis izledi. İstanbul’da ise hava kalitesi değeri 96  değeri ile orta derecede kalırken, Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinden biri  olan İzmir’de ölçüm değeri 111 endeksini göstererek havası hassas şehir listesine girdi.

Türkiye’nin turistlik merkezlerinden Antalya’da ise 54 endeks değeri ile orta hava kalitesi olan ilelr arasına girdi.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu