Noterlik işlemlerinde yeni dönem!

Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi devreye girdi. Böylelikle ödeme için emanet alınan para, işlemlerin bitmesi üzerine teslim edilecek.

YAŞAM 03.02.2020, 11:50 03.02.2020, 11:52
Noterlik işlemlerinde yeni dönem!

Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi uygulaması, yurt genelinde devreye girdi. AA muhabirine konuşan Edirne 1. Noter Başkatibi Özcan Yolagelmez, Güvenli Ödeme Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

"Bu şekilde paranın kaybolması ve dolandırıcılık gibi ihtimallerin de tamamen önü kapandı"

Yolagelmez, uygulama sayesinde alım-satım işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirileceğini vurgulayarak "Vatandaşlarımızın alım ve satış işlemleri için artık eskisi gibi yanında para taşımasına gerek kalmadı. Bu şekilde paranın kaybolması ve dolandırıcılık gibi ihtimallerin de tamamen önü kapandı. Artık emanet hesaba alınan para noterlik işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilgili kişinin hesabına aktarılacak. Böylelikle alım ve satım işlemleri güvenli şekilde tamamlanmış olacak" ifadelerini kullandı.

Banka ve kredi kartları kullanılabilecek

Edirne 1. Noter Başkatibi, bu sistem sayesinde noterlik işlemleri için yapılan ödemelerde banka ve kredi kartlarının da kullanılabileceğini söyledi. Yolagelmez, "Biz işlemleri yaptığımız zaman bazı vatandaşların yanında o kadar para bulunmuyordu ya da 'Kredi kartıyla ödesem olmaz mı?' diyordu. Şimdi ödemelerde banka ve kredi kartı kullanımı alım satım yapan kişilerin işlerini kolaylaştırdı. Yalnız burada önemli bir detay var. Kredi kartı veya banka kartı mutlaka sizin adınıza olacak" dedi.

Güvenli Ödeme Sistemi sayesinde nakdin taşınması sırasıda paranın çalınması veya kaybolması gibi riskli ihtimallerin de ortadan kalkması sağlanırken alım-satım işlemlerinde öncelikle emanet hesaba aktarılan para, noterlik işlemleri sonuçlandıktan sonra ilgili kişinin hesabına iletiliyor.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur