Nehir taştı, araziler sular altında kaldı

Bilecik ili sınırları içinde bulunan Göksu nehrinin taşması sonucu bölgedeki araziler sular altında kaldı.

YAŞAM 07.04.2021, 12:04 07.04.2021, 16:29 Vedat Meral
Nehir taştı, araziler sular altında kaldı

Arazilerin suyla dolması nedeniyle ayva, ıspanak, ceviz ve seralarda henüz yeni ekilmiş olan karpuz, kavun gibi ürünler sele kapılıp telef oldu.

200 dönümlük tarım arazisi sulara gömüldü

Bilecik’te yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle il sınırları içinden geçen Göksu nehrinin taşmasıyla tarım arazileri ağır hasara maruz kaldı.

Nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte rakımı yüksek bölgelerdeki karların erimesinin de etkisiyle debisi yükselen Göksu nehri taştı. Bilecik’e bağlı Osmaneli İlçesi sınırlarından geçen Göksu nehri, yağan aşırı yağmurun etkisiyle bir anda taşıp çevrede bulunan tarım arazilerine ciddi oranda zararlar verdi.

Bölgede hasar tespit çalışmaları yürütülecek

Nehrin taşmasıyla tarım arazilerini göle çeviren suların çekilmesinin ardından bölgede hasar tespit çalışmalarına başlanacağı bildirildi.

Şimdiye kadar bölgede 200 dönüm arazinin zarar gördüğünü ifade eden Sulama Kooperatif Başkanı Hayati Kaba, yağışların etkisiyle su seviyesinin daha da yukarı çıkabileceğini söyledi.

Kaba, "Arazide çiftçilerimize ait sulama motorları da sele kapılıp ziyan oldu. Çiftçilerimizin şuanda görünen o ki ciddi derecede zararları söz konusu. Uluca mevkiimizde yer alan köprümüzde su seviyelerinin artmasıyla yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış vaziyette. Yetkililerden derhal yaşanan bu sel felaketini yerinde görmelerini ve bizlere destekte bulunmalarını bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
15
açık