Meteoroloji’den sağanak uyarısı: 54 ile sarı kod verildi

Ülkemizde son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar artık geride kalıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, bugünden itibaren yurdun batı kesimlerinden başlayarak sıcaklık düşüşü yaşanacak. Sıcaklık düşüşüne ek olarak, bazı bölgelerde yer yer sağanak yağışlar, kar yağışı ve şiddetli rüzgarlar da bekleniyor.

YAŞAM 28.03.2023, 08:31 28.03.2023, 08:41 Merve Yüksel
Meteoroloji’den sağanak uyarısı: 54 ile sarı kod verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin raporunu yayınladı. Buna göre, bugünden itibaren ülkemizin kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarının 8-15 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi tahmin ediliyor. Soğuk havayla birlikte kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görülebilir.

Sağanak yağışlar ülke genelinde etkisini gösterecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son incelemelere göre, ülkemiz genelinin çok ve parçalı bulutlu olması bekleniyor. İç Anadolu, Akdeniz, Ege, Marmara, Batı ve Orta Karadeniz ile Adıyaman, Hakkari, Van ve Ağrı çevrelerinin yerel olmak üzere yer yer gök gürültülü sağanak, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Yarın ise yağışların Marmara'nın doğu ve güneyi, Batı Akdeniz, Ege ile Adana'nın doğusu ve kuzeyi, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Kırklareli’nin batısı ve güneyi, Ankara, Eskişehir’in batısı ve kuzeyi, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Bolu çevrelerinde yer yer kuvvetli şekilde görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç bölgeleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek ve eğimli taraflarında çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Öte yandan Meteoroloji, 54 kente sarı kodlu uyarıda bulundu.

Yorumlar (0)