Meteoroloji’den kritik uyarı: Birçok ilde teyakkuza geçildi

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, bugün ülkenin büyük bir kesiminde yağış görüleceği ifade edildi. Bazı bölgelerde yağışların kuvvetli olacağından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlar uyarıldı.

YAŞAM 10.07.2024, 08:30 Şeyda Gül
Meteoroloji’den kritik uyarı: Birçok ilde teyakkuza geçildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 10 Temmuz Çarşamba gününe ilişkin hava tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, ülke genelinde parçalı yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Marmara'nın doğusu, Ege ve Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Muş, Van ve Batman çevrelerinde ise yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görüleceği tahmin ediliyor. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde görülecek yağışların, Eskişehir, Yozgat, Çankırı, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Ankara'nın kuzey ve batı ilçelerinde yerel kuvvetli olması öngörülüyor.

Hava sıcaklığı

Önemli bir değişiklik beklenmediği kaydedilen hava sıcaklıklarının yurt genelinde mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar uyarısı

Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ve Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi beklenen rüzgara ilişkin yapılan uyarıda, “Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Eskişehir, Çankırı, Yozgat, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Ankara'nın kuzey ve batı ilçelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinin altı çizilen açıklamada, vatandaşlar yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Yorumlar (0)