Meteoroloji’den kar ve sağanak uyarısı: Bu illerde yaşayanlar dikkat

Meteoroloji’den yapılan son hava durumu tahminine göre; bazı illerde sağanak yağmurlu etkili olurken bazı illerde ise kar yağışının etkili olacağı kaydedildi.

YAŞAM 17.11.2023, 08:30 Şeyda Gül
Meteoroloji’den kar ve sağanak uyarısı: Bu illerde yaşayanlar dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 17 Kasım Cuma gününe ilişkin hava tahmini raporunu yayımladı. Buna göre, ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu olması bekleniyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ise gece saatlerinden itibaren Trakya ile Çanakkale'nin batısının aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğu kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Yağışların, Artvin, Hakkari, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde yer yer kuvvetli olması öngörülüyor.

Hava sıcaklığı

İç ve doğu kesimlerde azalacağı tahmin edilen hava sıcaklığının, ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği öngörülüyor.

Rüzgar

Genellikle güneyli, doğu bölgelerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi beklenen rüzgarın, gece saatlerinde Marmara'nın batısında güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışlar, Artvin ve Hakkari çevreleri ile gece saatlerinde Edirne ve Kırklareli’nde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bu nedenle özellikle bu illerde yaşayan vatandaşlara yapılan uyarıda ani sel, su baskını, kıyılarda yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

Yorumlar (0)