Meteoroloji’den çifte uyarı: Sağanak geliyor, sıcaklar gitmiyor

Meteoroloji’den yayımlanan hava raporuna göre, 5 ilde sağanak yağış beklendiği duyurulurken, hava sıcaklıklarının da ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

YAŞAM 24.08.2023, 08:33 Şeyda Gül
Meteoroloji’den çifte uyarı: Sağanak geliyor, sıcaklar gitmiyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 24 Ağustos tarihine ait son değerlendirmeler yayımlandı. Buna göre, yurdun kuzeydoğusu ile İç Ege ve Akdeniz’in iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor.

Hava sıcaklıkları

Meteoroloji’den yapılan uyarıda hava sıcaklıklarında nemli bir değişiklik beklenmediği belirtildi. Ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

3 büyük ilde hava sıcaklığı

Ankara ve İzmir'de sıcaklıklar 35 derece civarında seyretmesi beklenen hava sıcaklıklarının İstanbul'da ise termometreler 32 dereceyi göstermesi bekleniyor.

Rüzgar

Genellikle kuzey, yurdun güney kesimlerinde güney ve batı yönlerden hafif eseceği belirtilen rüzgarın, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Uzman isimden uyarı geldi

Hava Tahmin Uzmanı Serdar Yıldırım yağış görülecek bölgelerle ilgili yaptığı açıklamada “Ülkemizin kuzey doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Samsun ve Ordu çevreleri ile Doğu Karadeniz kıyılarının aralıklarla olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak görüleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor

Yağışların sadece Karadeniz'de görülmeyeceğini, batı kesimlerde de yağış beklentisi olduğunu aktaran Yıldırım, önümüzdeki günlerde Ege, Göller yöresi ve Çanakkale, Balıkesir kıyılarında özellikle pazar günü öğleden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak beklendiğini söyledi. Yıldırım, “Bununla birlikte yağış alan bölgelerimizde hava sıcaklıklarının düşerek mevsim normalleri civarına ineceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)