Meteoroloji Uzmanı Yüksel: "3 gün boyunca serinlik ve yağmur var"

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Kenan Yüksel, pazar günü itibarıyla yurtta etkili olacak sağanak yağışlarla birlikte sıcaklığın da düşüşe geçeceğini söyledi. 3 günlük serinliğin ardından hava yeniden ısınacak. İşte detaylar...

YAŞAM 26.08.2023, 15:32 Hakan Öksüz
Meteoroloji Uzmanı Yüksel: "3 gün boyunca serinlik ve yağmur var"

Önceki hafta yurt genelinde görülen kavurucu sıcaklar, bu hafta itibarıyla bir miktar da olsa etkisini kaybetti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Kenan Yüksel, tahminlere göre Türkiye'de sıcaklıkların kademeli şekilde düşeceğini kaydetti.

"Pazartesi, salı, çarşamba sıcaklık düşecek"

Bu hafta sonu sıcaklıkların azalmaya başlayacağına vurgu yapan Kenan Yüksel, "Yağışın etkisiyle pazar günü yurdun batısında, pazartesi ise iç bölgelerde sıcaklık azalacak. Sıcaklığın yurdun doğusunda ise salı günü düşmeye başlayacağını tahmin ediyoruz. Çarşamba itibarıyla yurdun kuzeyi ile iç bölgelerde yeniden sıcaklık artacak. Bununla birlikte önceki haftalardaki aşırı sıcaklık yaşanmayacak." dedi.

Pazar günü o bölgelere yağış geliyor

Pazar günü Akdeniz'in doğu ve iç bölgeleri ile kıyı Ege'de yağış beklendiğini belirten Meteoroloji Uzmanı Yüksel, "Pazartesi günü Doğu Karadeniz kıyılarında ve Akdeniz'de gök gürültülü sağanak etkili olacak. Gök gürültülü sağanağın Malatya, Sivas, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar civarında da görülmesi beklenebilir. Salı günü yağışlar doğuya kayacak. Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi yağış alacak. Çarşamba itibarıyla yağış Türkiye'yi terk edecek." ifadelerini kullandı. 

İstanbul, Ankara ve İzmir'de hava sıcaklıkları

Üç büyükşehirdeki hava sıcaklığı tahminlerini de açıklayan Yüksel, "Çarşamba gününe kadar İstanbul'da sıcaklıklar 31-33 derece civarında olacak. İzmir'de ise 32-33 derece civarında sıcaklık öngörülüyor. Çarşambadan sonra İzmir'de sıcaklıklar birkaç derece artacak. Ankara'da ise çarşambaya kadar 33-34 derece civarında seyredecek sıcaklıklar, çarşamba itibarıyla yeniden 36-37 derece civarına yükselecek." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)