Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli ve şiddetli yağış bekleniyor!

Meteoroloji'nin uyarılarına göre bugün Orta ve Doğu Karadeniz'de çok kuvvetli ve şiddetli yağış bekleniyor. Yurdun kuzeydoğusunda kuvvetli yağış etkili olacak. Hava sıcaklığının batı kesimlerde yükseleceği kaydedildi. İşte 22 Haziran 2023 Perşembe gününe ilişkin hava durumu tahminleri...

YAŞAM 22.06.2023, 08:12 Hakan Öksüz
Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli ve şiddetli yağış bekleniyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre bugün Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğu kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Van, Muş, Bingöl, Çankırı ve Karabük'te gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yurdun iç, doğu ve kuzey kesimlerinde ise hava parçalı ve çok bulutlu olacak.

Kuvvetli ve çok kuvvetli yağış beklenen bölgeler

Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğu bölgeleri ve Artvin civarında yağışların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Trabzon, Rize, Giresun ve Ordu civarında ise çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) yağışların etkisini göstereceği tahmin ediliyor. 

Kuvvetli yağış beklenen bölgelerde heyelan, su baskını, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı tedbir alınması gerektiği kaydedildi. Yağış anında kuvvetli rüzgarların eseceği tahmin ediliyor. Rüzgar yurdun doğusunda batılı yönlerden, diğer bölgelerde ise genellikle kuzeyli yönlerden esecek.

Hava sıcaklığı batıda yükselecek

Yurdun batısında hava sıcaklıkları 1 ila 3 derece yükselecek. Akdeniz, Marmara ve Ege'de hava sıcaklığı mevsim normallerinin biraz üzerinde seyredecek. Doğu bölgelerde sıcaklık değerleri mevsim normallerinden 1-3 derece düşük olacak. Yurdun iç bölgelerinde ise hava sıcaklığı mevsim normalleri civarında olacak.

Yorumlar (0)