Meteoroloji uyardı: Bu illeri sağanak vuracak

MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarının, Sinop ve Artvin çevreleri ile Ardahan'ın kuzey, Van'ın kuzey ve doğu, Ağrı ve Iğdır'ın güney ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

YAŞAM 17.09.2023, 07:48 17.09.2023, 08:00 Şeyda Gül
Meteoroloji uyardı: Bu illeri sağanak vuracak

Meteoroloji Gene Müdürlüğü tarafından 17 Eylül 2023 gününe ait hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu olacağı aktarıldı. Bunun yanı sıra Trakya'nın Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarının, Sinop ve Artvin çevreleri ile Ardahan'ın kuzey, Van'ın kuzey ve doğu, Ağrı ve Iğdır'ın güney ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edildi. Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor.

Yağışların, Trabzon'un doğu ilçeleri ve Rize çevreleri ile Artvin kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklıkları

Önemli bir değişiklik olmayacağı beklenen hava sıcaklıklarında, yurdun batı ve güney kesimlerinde mevsim normallerinin 2 - 4 derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor. Diğer yerlerde ise hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar

Genellikle kuzeyli, Doğu Akdeniz kıyıları ile yurdun güneydoğusunda güneyli yönlerden hafif esmesi beklenen rüzgarın, ara sıra orta kuvvette, Batı Karadeniz kıyıları, Marmara, Ege kıyıları ve Kuzey Ege'de kuzey, kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Sağanak yağış uyarısı

Trabzon'un doğu ilçeleri ve Rize çevreleri ile Artvin kıyılarında yerel kuvvetli olması beklenen yağışlara ilişkin yapılan uyarıda “Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Rüzgarın, Batı Karadeniz kıyıları, Marmara, Ege kıyıları ve Kuzey Ege ile Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

Yorumlar (0)