Meteoroloji uyardı: 45 dereceyi bulacak

MGM (Meteoroloji Genel Müdürlüğü) Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, iç ve batı bölgelerde yağışlı sisteminin salı günü akşamı Türkiye'yi terk etmesiyle birlikte açık bir hava gözleneceğini, sıcaklıkların da buna paralel olarak artacağını ifade etti. Dünyayı etkileyen yüksek sıcaklıkların ülkemizi de etkilediğinin altını çizen Çelik, temmuz ve ağustosta mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde sıcaklıklar beklediklerini söyledi.

YAŞAM 09.07.2023, 18:56 Koray
Meteoroloji uyardı: 45 dereceyi bulacak

Çelik, 10-17 Temmuz 2023 arasındaki hava durumu tahminlerine dair gerçekleştirdiği açıklamada, bu hafta sonu Karadeniz Bölgesi'nin tamamında şiddetli yağışa yol açan sistemin pazartesi gece saatlerine değin etkisini sürdüreceğini belirtti. 

Batı Karadeniz'de yağışların pazartesi sabah saatlerine değin kuvvetli olacağını dile getiren Çelik, Batı Karadeniz'de yağışların pazartesi akşam saatlerinde durmasını, Doğu ve Orta Karadeniz'de ise pazartesi gece saatlerine değin kuvvetli yağışların sürmesini beklediklerini kaydetti. 

Başkent Ankara'da bu gece ve pazartesi aralıklı yağış olacağını fakat şiddetli bir yağış beklenmediğini söyleyen Çelik, salı günü yağışlı hava sisteminin Türkiye'nin doğu kesimlerine doğru kayacağını vurguladı. 

Çelik, şöyle devam etti:

"Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Doğu ve Orta Karadeniz'de salı günü yağış bekliyoruz. Erzurum, Ardahan, Kars çevrelerinde salı günü yağışlar şiddetli olabilir. İç ve batı bölgelerde yağışlı sisteminin salı günü akşamı Türkiye'yi terk etmesi ile birlikte açık bir hava görüyor olacağız. Sıcaklıklar da buna paralel olarak artacak. Çarşamba günü itibarıyla ülke genelinde havalar açık ve az bulutlu olacak. Çarşamba günü itibarıyla yağışlı sistem tamamen Türkiye'yi terk edecek. Batı illerinden başlayarak sıcaklıklar hızlı bir şekilde artacak.""45 dereceye ulaşacak"

Çelik, salı günü güney ve batı, çarşamba ve perşembe günü ise iç bölgelerde sıcaklıkların hızlı bir şekilde mevsim normallerine yükseleceğini bildirerek, şu ifadeleri paylaştı:

"Sıcaklıklar çarşamba itibarıyla Akdeniz, Ege, Marmara'da mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Ege ve Akdeniz kıyılarında sıcaklıklar 40 dereceye ulaşacak. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sıcaklıklar ise 45 dereceye çıkacak. Başkent Ankara'da sıcaklık yağışlı sistem sayesinde 25 dereceye değin düşmüştü. Salı günü itibarıyla sıcaklıklar kademeli bir şekilde artacak. Hafta sonuna doğru sıcaklıkların 35 dereceye ulaşmasını bekliyoruz. Megakent İstanbul 33 dereceyi görecek. İzmir'de az da olsa bulutlanma vardı, hafta sonuna doğru sıcaklıkların 39 dereceye ulaşmasını bekliyoruz."

Dünyayı etkileyen yüksek sıcaklıkların ülkemizi de etkilediğinin altını çizen Çelik, temmuz ve ağustosta mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde sıcaklıklar beklediklerini sözlerine ilave etti.

Yorumlar (0)