Meteoroloji tek tek uyardı: Bu kentleri sağanak yağış vuracak

Meteoroloji'den yapılan uyarıda, Çanakkale, Manisa, İzmir ve Aydın'ın batısı ile Edremit Körfezi'nde gece saatlerinden gök gürültülü kuvvetli sağanak yağışın etkili olacağı kaydedildi.

YAŞAM 05.09.2023, 06:55 Şeyda Gül
Meteoroloji tek tek uyardı: Bu kentleri sağanak yağış vuracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, akşam saatlerinde itibaren İzmir ve Aydın'ın doğusu ile Manisa çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağışın yerel kuvvetli olacağını duyurulmuştu. Bunun ardından yapılan son meteorolojik değerlendirme açıklamasında gece saatlerinden itibaren Çanakkale, Manisa, İzmir ve Aydın'ın batısı ile Edremit Körfezi'nde gök gürültülü kuvvetli sağanak beklendiği kaydedilmişti.

Gece yarasından itibaren başlayan yağışların gün içinde de devam edeceği aktarılan açıklamada, ani, sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bilgisine yer verildi.

Aydın'ın batısına ciddi uyarı

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada, yağışların bugün gece yarısından itibaren gündüz saat 12:00'ye kadarki süre içerisinde beklendiği belirtildi. Bunun yanı sıra açıklamada Aydın’ın batısında beklenen gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat çekildi. Buna göre, gece saatlerinden itibaren Aydın’ın batısında (Kuşadası, Söke, Didim, Germencik, İncirliova ve Koçarlı) görülecek gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sağanak yağışa karşı uyarılan vatandaşa, ani, sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım ve yağış anında hamleli kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

Marmaris'te şiddetli yağış bekleniyor

Meteoroloji'den Muğla için yapılan ayrı bir uyarıda ise “Yapılan son değerlendirmelere göre; Muğla çevrelerinde Salı sabahı ilk saatlerden itibaren görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, Muğla il merkezi ile güney ve doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Marmaris ilçesinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Bugün boyunca Mar ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski ve kuvvetli rüzgar gibi Marmaris’te olan vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

İstanbul da uyarıldı

“İstanbul Çevrelerinde Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat” başlığıyla İstanbulluları uyaran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, “Yapılan son değerlendirmeler ve meteoroloji radarından alınan verilere göre: önümüzdeki 3 saatlik periyotta İstanbul çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması öngörülüyor” denildi.

Yorumlar (0)