Meteoroloji'den yoğun kar, kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 6 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Kuvvetli yağış ve rüzgar beklenen bölgeler sıralandı. Bazı bölgelerde yoğun kar yağışının beklendiği kaydedildi. Peki yurt genelinde hava sıcaklıklarında nasıl bir değişim görülecek. 21 Kasım 2023 Salı gününe dair hava durumu tahminleri haberde...

YAŞAM 21.11.2023, 08:19 Hakan Öksüz
Meteoroloji'den yoğun kar, kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı!

Meteoroloji'den alınan bilgilere göre bugün yurdun bazı bölgelerinde kuvvetli sağanak, bazı bölgelerinde ise yoğun kar yağışı etkili olacak. Rize ve Artvin'e sarı; Van, Bitlis, Şırnak ve Hakkari'ye turuncu kodlu uyarı verildi.

Bu bölgeler yağış alacak

Sabah saatlerinde yurdun doğusunda sağanak ve kar yağışı kar. Ege kıyıları, Batı Akdeniz'in batı kesimleri, Marmara'nın güneybatısı, Orta Karadeniz'in kıyı kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ve kuzeyi, Sinop, Siirt ve Tokat'ta yağış bekleniyor.

Akşam saatlerinden sonra Çanakkale'nin güney ilçeleri, Ege kıyıları, Balıkesir ile Antalya'nın batısında sağanak yağış görülecek. Kıyı kesimlerde sağanak şeklinde düşecek yağış, yurdun doğusunda karla karışık yağmur ile kara dönecek.

Kuvvetli yağış beklenen bölgeler

Rize ile Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli sağanak yağışların geceye kadar süreceği öngörülüyor. Gece saatleri itibarıyla ise Muğla Marmaris kuvvetli yağış alacak. 

Rize ile Artvin'in yüksek bölgeleri, Hakkari, Ardahan ve Van'ın güneyinde yer yer yoğun kar yağışı görülecek. Kuvvetli yağışlardan dolayı su baskını, görüş mesafesinin düşmesi ve heyelan gibi olumsuzlukların yaşanabileceği hatırlatıldı.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in doğu kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) rüzgarların esmesi bekleniyor. Akşam saatleri itibarıyla kuvvetli rüzgarlar, Ege kıyılarında da etkili olacak. Kuvvetli rüzgarlar nedeniyle çatı uçması ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.

Yurt genelinde hava sıcaklığı

Hava sıcaklığı yurdun batı ve iç bölgelerinde 2 - 6 derece yükselecek. Doğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde ise kar yağışıyla birlikte sıcaklıklarda 2- 8 derece düşüş görülecek.

Yorumlar (0)