Meteoroloji'den şiddetli yağış ve tam fırtına uyarısı! Hava sıcaklığı nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 20 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Bazı bölgelerde kuvvetli yağışların beklendiği bildirildi. Şiddetli yağış beklenen bölgelere su baskını uyarısı yapıldı. Peki hava sıcaklığı nasıl olacak? İşte 20 Kasım 2023 Pazartesi gününe ilişkin hava tahminleri...

YAŞAM 20.11.2023, 08:18 Hakan Öksüz
Meteoroloji'den şiddetli yağış ve tam fırtına uyarısı! Hava sıcaklığı nasıl olacak?

Meteoroloji, haftanın ilk gününe dair hava durumu tahminlerini paylaştı. 12 il için sarı, 8 il için turuncu kodlu uyarı veren Meteoroloji; kuvvetli yağış, kar ve rüzgara karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

  • Sarı kodlu uyarı verilen iller: Sinop, Ardahan, Erzurum, Kars, Ağrı, Muş, Bitlis, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Mersin.
  • Turuncu kodlu uyarı verilen iller: Kastamonu, Rize, Artvin, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Şırnak ve Hakkari.

Yağış uyarısı yapılan bölge ve iller

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen uyarılara göre Doğu Anadolu'nun doğu ve kuzey kesimleri, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğu bölgeleri ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde yağış bekleniyor. İstanbul, Ankara'nın kuzey ilçeleri, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Şanlıurfa ve Çankırı'da yağış görülecek.

Bu bölgelerde kuvvetli yağış var

Bazı bölgelerde yağışların kuvvetli olacağı öngörülüyor. Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz'in kıyı kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun doğu bölgeleri, Düzce ile Ordu'da yağışlar kuvvetli olacak. 

Çok kuvvetli ve şiddetli yağış beklenen bölgeler

Doğu Anadolu'nun güneydoğu bölgeleri, Doğu Karadeniz'in doğu kesimleri, Siirt ve Batman'da görülecek "çok kuvvetli" yağışların, yer yer "şiddetli" olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlardan dolayı su baskınlarının yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

Ağaç devrilmesi, çatı uçması ve soba zehirlenmesi uyarısı

Batı Karadeniz'in kıyı kesimlerinde rüzgarın tam fırtınaya (80-110 km/saat) döneceği kaydedildi. Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz'de kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) yaşanacak. Kuvvetli rüzgarlar nedeniyle ağaç devrilmesi, çatı uçması, soba zehirlenmesi gibi olumsuzlukların yaşanabileceği kaydedildi.

Hava sıcaklığı nasıl olacak? 

Peki hava sıcaklığı nasıl olacak? Yurdun batı, iç ve kuzey kesimlerinde hava sıcaklığı 2 ila 10 derece azalacak. Sıcaklıkları mevsim normallerinin altına inecek. İstanbul'da ortalama hava sıcaklığı 13, Ankara'da 6 ve İzmir'de 17 derece olacak.

Yorumlar (0)