Meteoroloji'den sarı ve turuncu alarm: Kuvvetli sağanak geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün 16 kent için sarı, 1 kent için turuncu kodlu uyarı verdi. Kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış ve fırtına beklenen bölgeler uyarıldı. İşte 24 Mayıs 2024 Cuma gününe ilişkin hava durumu tahminleri...

YAŞAM 24.05.2024, 08:27 24.05.2024, 08:59 Hakan Öksüz
Meteoroloji'den sarı ve turuncu alarm: Kuvvetli sağanak geliyor!

Meteoroloji'den gelen uyarılara göre bugün Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz, Ege'nin kuzeyi, Marmara'nın doğu kesimleri, Batı Karadeniz'in iç bölgeleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu'da sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak. Sağanak yağışların Gaziantep, Kilis, Zonguldak, Adıyaman ve Düzce'de de görülmesi bekleniyor.

16 kent için sarı, 1 kent için turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 17 kent için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Sarı alarm verilen illerin; Niğde, Erzincan, Adana, Sivas, Kayseri, Kars, Bayburt, Osmaniye, Tunceli, Mersin, Ağrı, Bayburt, Nevşehir, Iğdır, Ardahan, Erzurum ile Yozgat olduğu kaydedildi. Hatay'a ise turuncu kodlu uyarı verildi. 

Kuvvetli yağış beklenen bölgeler

İç Anadolu'nun doğu kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç bölgeleri, Ankara, Adana, Çankırı, Kahramanmaraş'ın batısı, Osmaniye ile Mersin'in iç kesimlerinde yağışların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Hatay dolaylarında ise yağışların çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. 

Öğle saatleri itibarıyla Erzurum, Tunceli, Ardahan, Erzincan, Bayburt, Iğdır, Ağrı, Erzurum ve Kars'ta yağışların yerel olarak kuvvetli olacağı öngörülüyor. 

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Batı kesimlerde kuzeyden, diğer bölgelerde ise güney ve batıdan ara sıra orta kuvvette esecek.

İç Anadolu’nun güneybatı kesimleri ve Batı Akdeniz'in iç bölgelerinde rüzgarın kuvvetli (40-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

İç bölgelerde sıcaklık düşüyor

Yurdun iç kesimlerinde hava sıcaklığı, mevsim normallerinden 3 ila 5 derece düşük olacak. Diğer bölgelerde sıcaklık mevsim normalleri civarında seyredecek.

Yorumlar (0)