Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı: Bu illerde yaşayanlar dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerinde, yağışların süreceği, hava sıcaklığının düşeceği hafta sonuna kadar olumsuz durumlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması konusunda uyarılar yapılırken, 5 günlük hava tahmin raporunu da yayınlandı. 

YAŞAM 23.09.2021, 10:25
Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı: Bu illerde yaşayanlar dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, başta İstanbul olmak üzere pek çok il için sağanak yağış uyarısı yaptı.

Birçok il için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji’den gelen açıklamada, Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Muğla hariç Ege, Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Karadeniz, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Siirt çevreleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısının yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği belirtiliyor.

Yağışların; Karadeniz kıyıları, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Kastamonu, Osmaniye, Hatay, Erzurum, Bingöl ve Ardahan çevreleri ile Adana'nın doğu bölgelerinde yerel bir şekilde kuvvetli olması beklenirken, su baskını, sel, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış esnasında kuvvetli rüzgar, ayrıca iç kesimlerde dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerektiği aktarıldı.

Rüzgarın, Kuzey Ege kıyıları, Marmara'nın güneybatısı, İç ve Güney Ege ile Akdeniz'in iç bölgelerinden kuzeyden kuvvetli, Doğu Anadolu'nun doğusunda güney ve güneybatıdan kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde eseceği öngörüldüğünden, çatı uçması, ağaç devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerektiği uyarıları yapıldı.

Sıcaklık 8 dereceye kadar düşecek

Hava sıcaklığı güney, iç ve batı bölgelerde 4-8 derece azalacak, diğer bölgelerde ise önemli bir değişiklik yaşanmayacak.

İstanbul’da yağış, bazı bölgelerde trafik yoğunluğu meydana getirirken, Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki pek çok bölgede trafik durma aşamasına geldi.

Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, toplu taşıma araçlarını doldururken, İBB Trafik uygulamasına bakıldığında saat 08.30 itibarıyla şehir genelinde trafik yoğunluğu yüzde 71 olarak kaydedildi.

5 günlük hava tahmini

Öte yandan Meteoroloji’nin 5 günlük hava raporu da yayınlanırken, raporda, pazar gününe kadar bütün bölgelerde sağanak yağışın etkili olacağı belirtildi.

5 günlük hava tahmin raporu şu şekilde:

Yorumlar (0)