Meteoroloji'den İstanbul ve Ankara dahil pek çok kente uyarı

Meteoroloji’den yapılan uyarıda, İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere birçok kentte kuvvetli sağanak yağışın etkisini göstereceği kaydedildi.

YAŞAM 11.07.2024, 08:46 Şeyda Gül
Meteoroloji'den İstanbul ve Ankara dahil pek çok kente uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 11 Temmuz Perşembe gününe ilişkin hava tahmin raporu yayımlandı. Buna göre, ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu olacağı öngörülüyor. Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Zonguldak çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara’nın doğusu, Kastamonu, Çorum, Çankırı, Kırıkkale, Ankara'nın kuzey ve doğusu ile bu akşam Isparta ve Burdur'da yerel kuvvetli olması beklenirken rüzgarın ise Marmara’nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi öngörülüyor.

Hava sıcaklığı

Önemli bir değişiklik beklenmediği ifade edilen hava sıcaklıklarının, yurt genelinde mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar

Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi öngörülen rüzgarın, Marmara’nın güneybatısı ve Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor. Bu nedenle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

Kuvvetli yağış uyarısı

Marmara’nın doğusu, Kastamonu, Çorum, Çankırı, Kırıkkale, Bolu'nun doğusu, Ankara'nın kuzey ve doğusu ile bu akşam Isparta ve Burdur'da yerel kuvvetli olması beklenen yağışlara ilişkin yapılan uyarıda, “Yerel kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Yorumlar (0)