Meteoroloji'den çok kuvvetli yağış ve sel uyarısı: Bir ilde okullar tatil!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün bazı illerde beklenen çok kuvvetli sağanak yağışların, ani sel ve su baskını riskini de beraberinde getireceğini bildirdi. Bir ilde eğitime ara verildi. Peki hava sıcaklığı nasıl olacak? 2 Ekim Pazartesi gününe ilişkin hava durumu tahminleri haberde...

YAŞAM 02.10.2023, 08:19 02.10.2023, 08:51 Hakan Öksüz
Meteoroloji'den çok kuvvetli yağış ve sel uyarısı: Bir ilde okullar tatil!

Meteoroloji'den gelen son uyarılara göre bugün yurdun bazı kesimlerinde çok kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Ege'nin kıyısı ve Batı Marmara dışındaki bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak.

Samsun'da okullar tatil edildi

Yağışlar; Doğu Anadolu'nun güneybatı kesimlerinde, Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda, İç Anadolu'nun güneydoğusunda, Karadeniz'in batı kesimlerinin kıyılarında ve Marmara'nın doğusunda yer yer kuvvetli olacak.

Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde ise yağışların çok kuvvetli olması bekleniyor. Turuncu kodlu uyarı verilen Samsun'da okullar bugün tatil edildi.

Hava sıcaklığı nasıl olacak?

Hava sıcaklığı Karadeniz ile Ege kıyılarında mevsim normalleri civarında seyredecek. Yurdun diğer kesimlerinde ise sıcaklıkların, normal değerlerden 3 ila 5 derece daha düşük olacağı tahmin ediliyor. 

Ege ile Marmara'nın kıyı kesimlerinde rüzgar kuzeybatı yönünden yer yer 30-50 km/sa kuvvetinde esecek. Orta ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde ise kuvvetli rüzgar (40-70 km/sa) bekleniyor. 

Kuvvetli ve çok kuvvetli sağanak beklenen iller

Kuvvetli rüzgarlara eşlik edecek kuvvetli sağanak yağışlar, Orta ve Batı Karadeniz'i etkisi altına alacak. Trabzon'un doğusu, Giresun'un batısı, Ordu ve Samsun'un doğusunda kuvvetli sağanak yağış (21-50 kg/m2) etkisini gösterecek. Trabzon'un batısı, Samsun geneli, Rize ve Artvin'de ise yağışlar çok kuvvetli (51-100 kg/m2) olacak.

Ani sel ve su baskını riski var

Kuvvetli yağış uyarısı yapılan bölgelerde yaşayan vatandaşların ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Karaman, Niğde, Aksaray, Tunceli, Elazığ'ın doğusu, Erzincan'ın güneyi, Şırnak, Kayseri, Nevşehir ve Bingöl'de de yerel kuvvetli sağanak bekleniyor.

Yorumlar (0)