Meteoroloji'den Ankara dahil 13 il için sarı alarm

Meteoroloji'den yapılan uyarıda Ankara dahil 13 kent için sarı alarm verilirken, sel, su baskını ve yıldırıma karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

YAŞAM 09.07.2024, 08:31 09.07.2024, 16:53 Şeyda Gül
Meteoroloji'den Ankara dahil 13 il için sarı alarm

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 9 Temmuz Salı gününe ilişkin hava tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, ülke genelinde parçalı, yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Akdeniz’in Toroslar kesimi, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Hakkari ve Şırnak dışında) ile Bursa ve Bilecik çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edilirken, yağışların Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bunun yanı sıra Güneydoğu kesimlerinde toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı

Önemli bir değişiklik beklenmediği kaydedilen hava sıcaklıklarının batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi öngörülüyor. Sıcaklıkların doğu kesimlerde ise mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar

Genellikle kuzey, öğle saatlerinde Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvete esmesi beklenen rüzgarın, Marmara’nın batısı, Kuzey Ege kıyıları ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi öngörülüyor. Bu sebeple yapılan uyarıda vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmaları isteniyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yer yer kuvvetli olması beklenen yağışlara ilişkin yapılan uyarıda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği aktarıldı.

Sarı kodlu uyarı yapılan iller

Meteoroloji'den yapılan açıklamada Ankara, Bingöl, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Muş, Bayburt, Ardahan ve Karabük için sarı alarm verildi. Bugün etkili olan sağanak yağışa dikkat çekilen açıklamada sel ve su baskınlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarılar yapıldı.

Ankara Valiliği'nden açıklama geldi

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, kentin kuzey ve batısında etkili olması beklenen gök gürültülü sağanak nedeniyle sel ve su baskınlarına karşı vatandaşın dikkatli ve tedbirli olması istendi. Açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezinden alınan son verilere göre; gök gürültülü sağanak yağışların, Ankara'nın kuzey ve batısında akşam saatlerine kadar yerel kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)