Meteoroloji'den 12 il için sarı, 1 il için turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerinde 12 il için sarı, 1 il için turuncu kodlu uyarı yapıldığı bilgisine yer verildi. Açıklamada, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun büyük bölümü gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı ifade edildi.

YAŞAM 08.07.2024, 08:31 Şeyda Gül
Meteoroloji'den 12 il için sarı, 1 il için turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 8 Temmuz Pazartesi gününe ilişkin hava tahmin raporu yayımlandı. Buna göre, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bolu, Samsun, Amasya, Ordu, Tokat ve Sivas çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi beklenirken, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz ile Samsun'un doğusu, Ordu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklnediği vurgulanan raporda, rüzgarın ise Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu ile Orta Karadeniz’de kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiği kaydedildi.

Hava sıcaklığı

Batı, güney ve iç kesimlerde 1 ila 4 derece artarak mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen sıcaklıkların, Doğu Anadolu'nun doğusunda 2-4 derece azalarak mevsim normalleri civarında seyredeceği öngörülüyor.

Rüzgar

Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi beklenen rüzgarın ise Marmara’nın güneybatısı, Kuzey Ege kıyıları, İç Anadolu’nun doğusu ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Doğu Karadeniz ile Samsun'un doğusu, Ordu, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklenen yağışlara ilişkin yapılan uyarıda, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin altı çizildi.

Yorumlar (0)