Mehmetçik, Dünya Kupası için Katar’a gitmeye hazırlanıyor

Mehmetçik, Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın güvenliğinde aktif rol oynayacak. Söz konusu tezkerenin TBMM’de kabul edilmesi halinde Türk askeri, Katar’da “Dünya Kupası Kalkanı Harekatı”na destek verecek. 

YAŞAM 04.10.2022, 15:28
Mehmetçik, Dünya Kupası için Katar’a gitmeye hazırlanıyor

Dünya Kupası bu sene 21 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında Katar’da düzenlenecek. 4 yılda bir gerçekleştirilen dev organizasyonun güvenliğinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de önemli görevler üstlenecek. TSK’nın organizasyon kapsamında Katar’a askere gönderebilmesi için ilgili tezkerenin bu hafta içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmesi ve kabul edilmesi bekleniyor. 

ABD, İngiltere, Pakistan ve İtalya ile ortak görev

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin deniz ve kara unsurlarından oluşan özel bir kuvvetle organizasyondaki yerini alacağı öğrenildi. Bu kapsamda Türk donanmasına ait bir korvet de Doha açıklarında görevlendirilecek. Bir Türk savaş gemisi ise İngiltere, ABD, Pakistan ve İtalya’nın da içinde bulunduğu “Dünya Kupası Kalkanı Harekatı” ekibinde yer alacak. 

Türk askerleri El Rayyan’da konuşlanacak

Katar’a gitmeye hazırlanan Türk korvetinde su altı savunma timleri ve su altı taarruz ekibi de muhtemel terör saldırılarına karşı görev yapacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı personeller de eğitimleri tamamlandıktan sonra Türkiye’nin Katar’daki askeri üssü olan El Rayyan’da konuşlanacak. El Rayyan’a gönderilecek askerler arasında Kimyasal Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Tehdit (KBRN) timleri de bulunacak. KBRN timi olarak da bilinen personeller, biyolojik, kimyasal ve nükleer madde test etme cihazları, temizleme sistemleri, mobil arazi laboratuvarları ile muhtemel biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı maçların oynanacağı stadyumlar ve çevresinde görev yapacak. 

Türk polisleri de Katar’a gidiyor

Öte yandan Dünya Kupası’nda Türk polisleri de yer alacak. Geçici görevlendirme ile Katar’a gitmeye hazırlanan toplam 3 bin 500 polis, turnuva boyunca özellikle stadyumların ve otellerin güvenliğinden sorumlu olacak. 

Yorumlar (0)