Mahkemeden emsal karar: PCR testi yaptırmayan çalışan haklı bulundu

PCR testi yaptırmayan çalışanının iş sözleşmesini fesheden firma haksız bulundu. PCR testi zorunluluğunun Anayasa'nın 13. ve 17'nci maddesine aykırı olduğunu bildiren mahkeme, çalışan Kazım Uzun'un kıdem ve ihbar tazminatı hakkı kazandığını aktardı. Uzun'un avukatı Emre Sert, mahkemenin emsal bir karar verdiğini kaydetti.

YAŞAM 31.10.2023, 14:35 Hakan Öksüz
Mahkemeden emsal karar: PCR testi yaptırmayan çalışan haklı bulundu

Koronavirüs döneminde Kovid-19 aşısı yaptırmayı reddeden özel firma çalışanı Kazım Uzun, firmanın haftada 2 kez yapılmasını istediği PCR testini de yaptırmayınca işinden oldu. İstanbul'da çalışan Uzun'un iş sözleşmesi, PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi'ne uymadığı gerekçesiyle 26 Ağustos 2021'de feshedildi.

"Derhal fesih" yoluyla iş sözleşmesi iptal edilen Kazım Uzun, alacaklarının ödenmediğini bildirerek avukatı aracılığıyla dava açtı. Alacaklarının faiziyle ödenmesini talep eden Kazım Uzun'un açtığı davada karar, 14 Haziran 2022'de verildi. Mahkeme, iş sözleşmesi feshedilen Kazım Uzun'u haklı buldu.

"Zorunlu PCR testi, Anayasa'nın 17. maddesi ile çelişiyor"

Söz konusu kararın gerekçesi de mahkeme tarafından açıklandı. Söz konusu PCR testinin, tıbbi zorunluluk olmadığını, buna dair bir raporun bulunmadığı hatırlatıldı. PCR testinin zorunlu tutulmasının, Anayasa'nın 17. maddesi ile çeliştiği kaydedildi. Söz konusu testin, "vücut bütünlüğünün ihlal edildiği bir müdahale" olduğu, kişinin rızası olmadan yaptırılamayacağı aktarıldı.

"Firma, bu konuda sadece tavsiye verebilir"

Anayasa'nın 13. maddesi uyarınca temel hak ve özgürlüklere, sadece kanun ile sınırlama getirilebileceği, PCR testi zorunluluğuyla ilgili bir kanunun bulunmadığını belirtildi. İş yerinin, PCR testi ile ilgili sadece tavsiye verebileceği hatırlatıldı. PCR testi yaptırmadığı için işten çıkarılan çalışanın, kıdem ve ihbar tazminatı hakkı kazandığı ifade edildi. İş sözleşmesinin feshinin haklı nedene  dayanmadığı, firmanın ödemesi gereken tazminatın 21 bin lira olduğu bildirildi.

Kazım Uzun: "Mahkeme emsal bir karar verdi"

Mahkemenin kararını uygun bulan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 29. Hukuk Dairesi, istinaf başvurularını esastan geri çevirdi. Kazım Uzun'un avukatı Emre Sert, "Bu emsal karar niteliğindedir. Anayasa'nın 13. ve 17'nci maddesi uyarınca karar verildi. Çalışanlar, PCR testine zorlanamaz. Bu nedenle de işten çıkartılamazlar." dedi.

Yorumlar (0)