'Kusursuz kulak' ilk konserini verdi

Muş'ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine sahip "kusursuz kulak" Bager Çalışcı, köy çocuklarına konser verme hayalini gerçekleştirdi.

'Kusursuz kulak' ilk konserini verdi

Doğuştan görme engelli "absolut" yani kusursuz kulağa sahip olan 7 yaşındaki Çalışcı'nın, kendisi gibi görme engelli müzik öğretmeni Caner Keser, öğrencisinin köy çocuklarına konser verme hayalini gerçekleştirmek için çalışma başlattı.

Caner Keser, öğretmen arkadaşları ve Bager Çalışcı'nın ailesi ile merkeze 55 kilometre mesafedeki Ağartı köyü kırsalına piyano getirilmesini sağladı ve konser ortamı oluşturdu.

Kusursuz kulak Bager Çalışcı, bu alanda köy okulundaki öğrencilere piyano ile klasik müzik dinletisi sundu.

Baba Mehmet Çalışcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlu Bager Çalışcı'nın hayalini gerçekleştiren öğretmenlere teşekkür etti.

Oğlunun büyük hedefleri olduğunu anlatan baba Mehmet Çalışcı, şöyle konuştu:

"Oğlumuz Bager, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ile tanışmak için konserine gitmek istiyor. Oğlum doğadaki tüm sesleri notaya dökebilme kabiliyetine sahip. Bir hayırsever tarafından hediye edilen piyanoyla bir yıldır kendini iyice geliştirdi. Görme engelli bulunduğundan müzik onun her şeyi oldu. Diğer çocuklar gibi dışarıda koşuşturup oynayamıyor, haliyle onun hayatı ve gözleri piyanosu. Kendi kurduğu müzik dünyasında yaşıyor. Oğlumuz Bager'in profesyonel bir piyanist olması için müzik eğitimi alması lazım çünkü Muş'ta bu anlamda çok ciddi sıkıntılar çekiyoruz."

"Profesyonellerden yardım alması gerekiyor"

Müzik öğretmeni Caner Keser ise ailesinin sanat merkezine getirdiği, kendisi gibi doğuştan görme engelli ve absolut kulağa (müzikte, herkesin duyabildiği ses aralığındaki sesleri duyduğu gibi bunları notaya alabilme veya nota olarak karşılığını duyabilme yeteneği) sahip Bager Çalışcı ile tanıştığını anlattı.

Bager'in videosunu çekip üniversitedeki hocalarına gönderdiğini belirten Caner Keser, "Değerli Hocalarımız Bager'in üstün bir müzik yeteneğine sahip olduğunu söylediler. Bir yıldır fırsat buldukça Bager Çalışcı'ya piyano ve kulağının gelişimiyle ilgili yardımcı olmaya çalışıyorum. Biz artık eğitiminde ona yetemiyoruz. Daha profesyonellerden yardım alması lazım, yarı dönemli konservatuvar eğitim alması lazım." diye konuştu.

Ağartı İlkokulu öğretmeni Sinan Özcan ise kusursuz kulak Bager Çalışcı'nın köyde konser verme hayalini duyunca hemen harekete geçtiklerini dile getirerek "Piyanosunu köye getirip konser vermesini istedik. Öğrenciler de çok çok mutlu oldular. Gayet doğal bir ortam oldu. Neticede burası bir köy. Bir yandan klasik müzik çalarken arka planda kuzu sesleri güzel bir ortam oluşturdu." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER