Küresel Isınma Nedir?

YAŞAM 23.08.2020, 16:15
Küresel Isınma Nedir?

Son zamanla dünyada hızla kutuplardaki buzullarda erime görülmekte ve bunun sonucu deniz suyu seviyesi yükselmekte, toprak kayıplar artmakta, sel ve kasırgaların gerçekleşme sıklığı artmaktadır. Bunun sebebi olarak karşımıza küresel ısınma çıkmaktadır. Genel olarak küresel ısınma dünyanın ortalama sıcaklığının artmasıdır ve bu durum dünyada yaşayan canlıların yaşamını büyük ölçüde tehdit etmektedir. Küresel ısınma yaklaşık olarak 50 yıldır saptanabilir hale gelmiş ve önem kazanmıştır. Dünyanın ortalama sıcaklığının 1906 ile 2005 yılları arasında yaklaşık 0.74 santigrat derece arttığı tespit edilmiştir. Üstelik bu sıcaklık artışı her yıl daha da hızlanmaktadır.

Deniz seviyelerinin yükselmesi, buzulların giderek erimesi ve okyanusların sıcaklığındaki artış dünyanın ortalama sıcaklığının artmakta olduğu göstermektedir. 1882 ile 2011 yılları arasında ölçülen en sıcak geçen 13 yılın 11 yılı 2001 ile 2011 yılları arasında yaşanmıştır. 1979’dan beri yapılan gözlemler her 10 yılda bir karaların sıcaklığının ortalama 0.25 santigrat derece ve denizlerin sıcaklığının ise ortalama 0.13 santigrat derece arttığı gözler önüne seriyor.  Denizlerin karalara göre daha yavaş ısınmasının nedeni ısı kapasitelerinin karalara göre daha yüksek olmasıdır. Ayrıca denizler buharlaşma yoluyla kara göre daha fazla ısı kaybetmektedir.

Küresel Isınmanın Sebepleri

Çeşitli süreçler ve maddeler dünyanın ortalama sıcaklığının artmasına ya da azalmasına sebep olabilir. Bu etkenlerin en önemlisi sera gazları olarak adlandırılmaktadır. İnsanların atmosfere saldığı gazlar birleşerek sera etkisi meydana getirir. Bunun sonucu olarak dünyanın yüzeyindeki sıcaklık artışı meydana gelmektedir. Bu gazlar dünyanın yaklaşık 32 santigrat derece daha fazla ısınmasına neden olmaktadır.

Bilimsel araştırmalar sonucu Küresel ısınmaya yol açan ana etkenin atmosferdeki karbondioksit ve metan gazı miktarında yaşanan artış olduğu düşünülmektedir. Geçmişe dönük yapılan çalışmalar son 250 yılda atmosferdeki karbondioksit miktarının 6 ki bu artışın çoğu insan faaliyetlerinden (fosil yakıtların kullanılması gibi) kaynaklanmaktadır ve metan miktarının 8 arttığını göstermektedir. Bu artışları engellemek için iki temel yöntem vardır. Bunlardan biri insan faaliyetleri sonucu atmosfere salınan sera gazlarının miktarını azaltmak, ikincisi ise atmosferde bulunan sera gazlarını kullanan biyolojik süreçlerin etkinliğini arttırmaktır. Örneğin daha az fosil yakıt kullanmak veya fotosentez sırasında karbondioksit tüketen bitkilerin sayısını arttırarak küresel ısınmanın yavaşlamasını sağlayabilmek mümkündür.

Küresel Isınmanın Etkileri

Küresel ısınma önemli birçok sonucu ve etkisi vardır. Örneğin, ortalama sıcaklığın artması denizlerin yükselmesine, bazı bölgelerde kuraklığın artmasına, zirai üretimin azalmasına, susuzluğa, iklim değişikliklerine, sel ve fırtına gibi doğa olaylarının artmasına, okyanusların asidik derecesinin değişmesine ve çöllerin büyüyüp genişlemesine neden olabilmektedir.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu