Küçükçekmece'de bina çöktü: 1 kişi öldü, 2'si ağır 8 kişi yaralandı

Küçükçekmece ilçesinin Kartalepe Mahallesi'nde, henüz bilinmeyen bir nedenle bir bina çöktü. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve AFAD ekibi sevk edildi. Enkaz altında kalan bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı, olayda 8 kişi yaralandı. Yaralılardan 2'sinin durumu ağır olarak bildirilirken olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

YAŞAM 02.06.2024, 09:29 02.06.2024, 16:37 Buse Önder
Küçükçekmece'de bina çöktü: 1 kişi öldü, 2'si ağır 8 kişi yaralandı

İstanbul Küçükçekmece’de bugün sabah saatlerinde meydana gelen trajik olayda, 4 katlı bir bina saat 08.40 sıralarında çöktü. Kartaltepe Mahallesi’nde bulunan Belediye Caddesi üzerindeki binanın çökmesi üzerine AFAD, itfaiye, sağlık ekipleri ve emniyet güçleri hemen olay yerine sevk edildi.

Olayın ihbar edilmesinin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarında, enkaz altında kalanlar olduğu belirtildi. Çöken bina, park halindeki araçların üzerine yıkılırken, çevrede bulunan belediye otobüsünde de hasar meydana geldi.

1 kişi hayatını kaybetti, 2’si ağır 8 kişi yaralandı

Bina çökmesi sonrasında ilk etapta bir kişi kendi imkanlarıyla enkazdan çıkmayı başardı ve ekiplere içeride kalanlarla ilgili bilgi verdi. Ekiplerin titiz çalışması sonucunda kendi imkanıyla çıkan kişiyle birlikte 2'si ağır olmak üzere toplam 7 yaralı kurtarıldı. Daha sonra göçük altında olduğu düşünülen 2 kişiden birinin cansız bedenine ulaşılırken, enkaz altında kalan son kişi yaralı olarak kurtarıldı.

6 aylık bebek göçük altında kaldı

Yaralılar, Özel Biruni Üniversitesi Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servislerine sevk edildi. A.C. isimli 6 aylık bebek ile S.D’nin durumlarının kritik olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaralıların tedavi altına alındığını ve enkazdan çıkan 2 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

Valilikten açıklama

Olay yerindeki arama kurtarma faaliyetleri devam ederken, İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, enkazda kalan son kişinin de yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi. Valilik açıklamasında, "Olayda 1 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştır. Şu an itibariyle enkazda kalan başka bir kişi bulunmamaktadır. Ancak arama kurtarma ekiplerimiz dinleme çalışmalarını sürdürmektedir." ifadelerine yer verildi.

Deniz kumu kullanmışlar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise çöken binanın yapısal özellikleri hakkında önemli bilgiler paylaştı. Bakan Özhaseki'ye göre, 1988 yılında inşa edilen bina, mimari ve mühendislik standartlarına uygun olmayan bir şekilde yapılmış ve deniz kumu kullanılmıştı. Ayrıca daha sonra yapılan müdahalelerin binanın statik dengesini bozduğu tespit edildi.

Bilirkişi heyeti görevlendirildi

İstanbul Valisi Davut Gül de olay yerinde yaptığı açıklamada, çöken binanın giriş katında bir iş yeri bulunduğunu, üst katlarda ise büro ve konutların olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olayla ilgili olarak bir başsavcı vekili ile cumhuriyet savcısı ve bilirkişi heyeti görevlendirdiklerini açıkladı. Bilirkişi heyetinin olay yerinde incelemelerine başladığı bilgisi verildi.

Yaşadıklarını anlattı

Küçükçekmece'de meydana gelen bina çökmesi sonrasında sağ kurtulan Korkut Yılmaz, yaşadıklarını anlattı. Yılmaz, olayın hafif bir sarsıntıyla başladığını ve ardından binanın çöktüğünü belirtti.

"İlk başta hafif bir sarsıntı hissettim, sonra aniden bina yıkıldı. Kendimi yatakla dolabın arkasına attım, sonra geri geri çıktım. Köpeğim içeride kaldı, üst kattaki bazı insanlar da çıkabildi" diyen Yılmaz, binanın riskli olduğunu öne sürdü.

Yılmaz, "Alt katta dükkan, üst katta evim vardı. Olaydan yaklaşık 10 dakika sonra polis ve ambulanslar geldi. Ellerim ve bacaklarımda yaralar var, komşular kıyafet verdiler. Ara kattaydım ve yatakla dolabın arasına girmemin önemini o an anladım" şeklinde konuştu.

2 kişi gözaltına alındı

Binanın sahibi ile çöken binada yer alan işletmenin sahibinin, başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Enkaz kaldırma çalışmaları başladı

Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı'nın kesişim noktasında henüz belirlenemeyen bir nedenle çöken binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, enkazdan 1 kişinin cansız bedeni çıkarıldı ve 8 kişi yaralı olarak kurtarıldı.

Yaralılar sağlık ekiplerine teslim edilirken, arama kurtarma çalışmaları sona erdi ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Bakan Yerlikaya’dan İstanbullulara çağrı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Küçükçekmece’de yıkılan binanın enkazında incelemelerde bulundu. Bakan Yerlikaya, kısa sürede idari kusur ve kabahatlerin tespit edilerek, tabloyu kamuoyu ve adli süreçle paylaşacaklarını belirtti.

Yerlikaya, İstanbullulara kentsel dönüşüm çağrısı yaparak, “Kentsel dönüşüm ile ilgili Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın açıkladığı 'Yarısı Bizden Kampanyası'nı herkes duymalı. Sadece İstanbul için değil, Marmara Bölgesi için de geçerli. Depremlere karşı dayanıksız binaların yıkılmasını istemiyoruz. 6 Şubat'ta yaşadığımız acıyı bir daha yaşamamak için tedbir almak istiyoruz. Devlet ve millet el ele vererek, birlikte hareket etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)