Kritik uyarı geldi: 12 ilde kuvvetli yağış ve fırtına bekleniyor

Meteoroloji'nin yayımlanan son raporda 12 kente sarı kodlu uyarı yapıldı. Belirtilen illerde vatandaşların kuvvetli yağış ile kuvvetli rüzgara karşı tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

YAŞAM 03.11.2023, 08:43 Şeyda Gül
Kritik uyarı geldi: 12 ilde kuvvetli yağış ve fırtına bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 3 Kasım Cuma gününe ilişkin hava tahmin raporunu yayımladı. Raporda yapılan son değerlendirmelere göre, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Bartın ve Ordu çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yurdun diğer yerlerinin ise parçalı bulutlu bir havaya hakim olacağı öngörülüyor.

Tedbirli olun uyarısı

Yağışların Adana'nın ve Osmaniye'nin güneyi, Hatay'ın kıyı kesimleri, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak ve Bitlis çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklenmesi nedeniyle bu illerde yaşayan vatandaşlara uyarılarda bulunuldu. Uyarıda, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

Hava sıcaklıkları düşüyor

Yağışlı hava ile birlikte biraz azalacağı düşünülen hava sıcaklığının, yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Fırtınaya dikkat

Rüzgarın, Marmara, Kuzey Ege ve Kıyı Ege'de güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) yer yer kısa süreli fırtına (60-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Bu nedenle belirtilen bölgelerde dışarı çıkacak olanların meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

Sarı kodlu uyarı yapılan iller

Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Hatay, Muş, Siirt, Tunceli, Batman, Şırnak ve Osmaniye.

Yorumlar (0)