Köyü alevler sardı: 10 ev kül oldu

Kastamonu'ya bağlı Araç ilçesinde meydana gelen yangın kontrol altına alınırken, 10 ev kullanılamaz duruma geldi.

YAŞAM 17.09.2023, 18:47 topcu
Köyü alevler sardı: 10 ev kül oldu

Tavşanlı köyünün Sarmaşık Mahallesi üzerinde bir evde an itibarıyla tespit edilemeyen sebeple meydana gelen yangın diğer evlere de sıçradı.

İhbarda bulunulması üzerine köye, Kastamonu Belediyesi, Araç Belediyesi ve çevre belediyelerin itfaiye personelleri ile Orman Bölge Müdürlüğü personelleri yönlendirildi. 

Rüzgarın şiddetiyle kısa süre içinde büyüyen yangında 10 ev kül oldu."Üç ahır ve 10 ev zarar gördü"

Kastamonu Vali Meftun Dallı, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Serap Ekmekci ve Halil Uluay ile AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü köyde incelemeler yaptı. 

Vali Dallı, basın mensuplarına, yangında üç ahır ve 10 evin zarar gördüğünü ifade etti.

Evlerde 13 ailenin ikamet ettiğini aktaran Vali Dallı, "Bunlardan dördü devamlı olarak burada ikamet eden ailelerimiz. Diğerleri ise dışarıdan yaz mevsimlerinde gelen ailelerimiz. Şükürler olsun ki elbette en büyük tesellimiz can kaybı yaşanmadı. Herhangi bir hayvan da telef olmadı. Yurttaşlarımız onları kurtarmış. Burası genel afet çerçevesinde değerlendirilecek. Yurttaşlarımıza konut inşası için devletimizin yardımları mevzubahis olacak." dedi.

Yurttaşların barınması için gerekli desteğin verileceğini dile getiren Dallı, "Yurttaşlarımızın barınması için gerekli gereksinimlerini karşılayacağız. Hayvanları için de çadır temini maksadıyla elimizden gelen her şeyi yapacağız. Söylediğimiz gibi en büyük tesellimiz cana gelen herhangi bir zararın olmaması." şeklinde konuştu.

Yangının söndürüldüğünü kaydeden Dallı, "Elbette şu an itibarıyla yangın söndürüldü. Soğutma faaliyetleri bir süre daha devam edecek. Şükürler olsun ki ormana falan da bir etkisi olmaması da iyi bir şey." sözlerini sarf etti. 

Yorumlar (0)