Köyde büyük panik: 21 çocuktan 8'inin durumu ağır

Bolu'da toplam 21 çocuk zehirlenme şüphesiyle tedavi ediliyor. Çocuklardan 8'inin ise durumunun ağır olduğu öğrenildi.

YAŞAM 19.07.2022, 18:49 Koray
Köyde büyük panik: 21 çocuktan 8'inin durumu ağır

Merkeze bağlı olan Yuva köyünde ikamet eden 21 çocuk, bulantı ve kusma şikayetleriyle hastaneye kaldırıldı.

Gıda ya da su zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan talihsiz çocukların tedavisi sürerken, 8'inin durumunun ağır olduğu ve yoğun bakım servisinde tedavi gördüğü belirtildi. 

Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri tarafından köydeki su deposundan incelenmek için örnekler alındı. Sağlık Bakanlığı tarafından da bölgeye inceleme gerçekleştirmek üzere ekip gönderildiği kaydedildi.

Vali Kılıç'tan açıklama

Vali Erkan Kılıç, basın mensuplarına, Yuva köyünde toplam 21 çocuğun bulantı ve kusma şikayetleriyle hastanelere başvurduğunu ifade etti.

Çocukların tedavisinin sürdüğünü söyleyen Kılıç, "Gıda kaynaklı veyahut sudan olabilir, araştırma sürüyor, henüz netleşmedi. Ekiplerimizin faaliyetleri devam ediyor. Depolarımızda klor cihazı da mevcuttu, klorlama da yapılıyordu fakat bakıyoruz. An itibarıyla net bir şey yok. Zaten yalnızca çocuklarda oldu." şeklinde konuştu.

Hastaneye başvuran çocuklardan 8'inin tedavisinin yoğun bakım servisinde devam ettiğine işaret eden Kılıç, "Yoğun bakım servisinde olanlar var fakat bir kısmı taburcu edildi, diğerleri de taburcu edilecek gibi. Bir süre devam edecek olan gözetimin ardından yoğun bakımdan çıkma durumları olabilir. An itibarıyla hayati tehlikeleri bulunmuyor." sözlerini sarf etti.

Vali Kılıç, çocukların bir bölümünün ise kent dışına sevk edildiğini belirtti.

"Sudan başka bir şey de olabilir"

Hastanede 12 yaşındaki evladının tedavisi süren Sezgin Aydoğan, çocuğunun halsizlik, ishal ve karın ağrısı gibi şikayetleri olduğunu söyledi.

Zehirlenmenin sebebi hakkında herhangi bir bilgilerinin olmadığını kaydeden Aydoğan, "Sudan başka bir şey de olabilir. Hususun araştırıldığı belirtiliyor." dedi. 

Yorumlar (0)
22
açık