Koronavirüsü yenen kadın konuştu: Öleceğimi zannettim!

Bursa'da yeni tip koronavirüse (Covid-19)  yakalanan Havva Er (58), hastanedeki 7 günlük tedavisinin ardından iyileşerek taburcu edildi. Er, yaşadığı süreci "Hastalık ilk olarak öksürükle başladı. Kusmayla birlikte göğsümde sıkışma oldu. Öleceğimi zannettim. Çok şükür, demek ki daha yiyecek ekmeğimiz, suyumuz varmış." ifadeleriyle anlattı.

YAŞAM 09.04.2020, 09:58
Koronavirüsü yenen kadın konuştu: Öleceğimi zannettim!

Bursa'nın Keles ilçesinin karantinaya alınan Yazıbaşı Mahallesi'nde ikamet eden Havva Er (58), kuru öksürük ve nefes darlığı belirtileriyle Çekirge Devlet Hastanesi'ne gitti. Hastanede uygulanan yeni tip koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıkması üzerine Havva Er, 31 Mart günü tedavi altına alındı. Havva Er, 7 günün sonunda koronavirüsü yenmeyi başararak taburcu edildi.

"Hastalık ilk olarak öksürükle başladı"

3 gün tek kişilik odada tedavi altında olduğunu aktaran Havva Er, şunları söyledi:

"Çekirge Devlet Hastanesi'nde 3 gün tek kişilik odada kaldım. Sonra normal odaya aldılar. Toplamda 7 gün tedavi gördüm hastanede. 8'inci günümde taburcu oldum. Hastalık ilk olarak öksürükle başladı. Kusmayla birlikte göğsümde sıkışma oldu. Öleceğimi zannettim. Çok şükür, demek ki daha yiyecek ekmeğimiz, suyumuz varmış. Ablamda da virüs var, erkek kardeşimde de var. Birbirimizle görüştüğümüz sırada herhalde bulaştı.

Mahallemizde cenaze vardı. Herkes oraya gelmişti. Ablamlar da gelmişti cenazeye. Tanımadığımız birkaç aile de gelmişti. Oradan bulaştı diye düşünüyorum. Ablam şu anda yoğun bakımda, çocukları da hastanede yatıyorlardı. Tedavi oldular ama ablam hala yoğun bakımda. Ablam için üzülüyorum."

"İçim yanıyor, dışım donuyordu"

Havva Er, karantina altında olan mahallesine jandarma izni ile gireceğini kaydederek, yaşadığı süreci şöyle anlattı:

"Hastanede koronavirüse yakalandığımı öğrendim. Allah razı olsun hastanedeki doktorlarımız, hemşirelerimiz sayesinde iyileştim. Hastalandığımda ağrımadık yerim kalmadı. Bütün eklemlerimde, göğsümde ağrı oldu. Nefes almakta zorlandım. İçim yanıyor, dışım donuyordu.

Şimdi köyüme dönüyorum. Jandarma ekipleri köyün girişinde beni bekliyormuş. İzin alınca köye gireceğim. Hastanede kimseyle görüşemiyordum. Sağ olsun hemşireler bana çok moral verdi. Ailemle görüştük. Komşularımız aradı, onlar moral verdi. Hastanede çok üzüldüm. Burada ölsem beni kimse göremeyecek diye düşündüm. Nefes alamıyordum. Allah'ım 6 evladım var, sen beni onlara bağışla diye dua ettim. Hastanede kendime sürekli moral vermeye çalışım. Moralimi yüksek tutarak hastalığı yendiğimi düşünüyorum."

"Ailemin sağlığını düşünüyorsam kendimi karantinaya almam lazım"

14 gün karantinada durması gerektiğini aktaran Havva Er, "Eğer ailemin sağlığını düşünüyorsam kendimi karantinaya almam lazım. Bekâr olan 3 çocuğumu evlendireceğim. Ailemi düşünmem lazım. Hastalığım sırasında Keles Belediyesi, Dağ-Der sağ olsun çok ilgilendiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bu çok tehlikeli bir hastalık. Herkes kendine dikkat etsin. Çok ağır bir hastalık. Ne olur herkes evine kapansın. Dışarı çıkmayın." diye ekledi.
 

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu