"Korona testi için 4 bin TL istediler" iddiası: Acile aracıyla girmeye çalıştı!

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığını düşünerek özel bir hastaneye başvuran kişi, "4 bin liralık test ücreti" sebebiyle çıktığı ileri sürülen tartışmada aracıyla hastaneye girmeye çalıştı.

YAŞAM 29.04.2020, 17:00 29.04.2020, 17:00
"Korona testi için 4 bin TL istediler" iddiası: Acile aracıyla girmeye çalıştı!

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığını düşünerek gittiği hastanede, görevliler ile tartışmaya giren şahıs, aracıyla binaya girmeye çalıştı.

Olay, ilçede bulunan bir özel hastanede dün akşam saat 19.00 sularında gerçekleşti. Mahmut Güleryüz isimli vatandaş, iddiaya göre, nefes darlığı ve öksürük şikâyetiyle evinin yakınındaki bir özel hastaneye gitti.

Güleryüz, görevlilere yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığından şüphelendiğini ifade etti. Görevliler, daha sonra Güleryüz'ü vezneye yönlendirdi. Güleryüz, burada kendisinden ücret talep edildiğini bildirdi. 

Çıkan tartışma sonucu sinirlenerek dışarı çıkan Güleryüz, aracıyla hastaneye girmeye çalıştı. Güleryüz, ağabeyine ait araçla hastane kapısına çarptı. Geri manevra yaparak yeniden kapıya çarpan Güleryüz, camların kırılmasına yol açtı.

Bunun üzerine hastanenin güvenlik görevlileri, olaya müdahale etti ve Güleryüz'ü aracından indirerek polise ihbarda bulundu.

Polis ekipleri, Güleryüz'ü gözaltına alırken, araç da çekiciye yüklenerek otoparka götürüldü.

"4 bin lira hesap çıkardılar"

Güleryüz, pişman olduğunu belirterek, "İki üç gündür öksürüğüm vardı. Öksürüğüm geçmedi. Geçmeyince de test için hastaneye gittim. Bana en yakın hastane buydu. Test için ücret talep ettiler benden. 'Biz de şüpheleniyoruz tomografi çekilecek' dediler. Ondan sonra ödeme yerine geçince 4 bin lira hesap çıkardılar. Bu tutarı ödeyecek gücüm olmadığını söyledim. TV'lerde de söylediler 'ücretsiz yapılması gerekiyor' denildi. Sinirlendiğim için' arabayla girerim beni ciddiye alın' dedim. Bana 'ne yaparsan yap' dediler. Ben de sinirlendim aracımla girdim. Yapmaman gerekirdi ama o an sinirle yaptım. Pişmanım yapmamam gerekirdi." ifadelerini kullandı. 

Polis merkezinde verdiği ifadenin ardından adliyeye gönderilen Güleryüz, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. 

Hastaneden açıklama geldi

Olayın gerçekleştiği hastaneden olaya ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada, Güleryüz'ün herhangi bir somut yeni tip koronavirüs (Covid-19) belirtisine sahip olmadığına dikkat çekildi.

İşte o açıklama...

"28.04.2020 tarihinde hastanemizde gerçekleşen şiddete dayalı olayla ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına tarafımızdan bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Sağlık Bakanlığı yönetiminde koronavirüs salgını sebebiyle oluşturulan algoritmaya göre, herhangi bir özel hastaneye başvuran hastaların muayene ve tetkikleri yapıldıktan sonra Covid-19 tanısı konulması halinde süreç boyunca oluşan ve oluşacak tüm masrafları Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından karşılanmakta, hastadan herhangi bir ücret alınmamaktadır."

"Hekimimiz Covid-19'a ilişkin bir bulgu gözlemlemediğini aktarmıştır"

"28.04.2020 tarihinde, saat 19.00 civarında gerçekleşen söz konusu olayda; ilgili şahıs hastanemizin acil servis birimine gelerek ve herhangi bir somut Covid-19 belirtisine sahip olmadığı halde, Covid-19 tanısı için gerekli testlerin yapılmasını istemiştir. O sırada acil servis birimimizde görevli hekimimiz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra Covid-19'a ilişkin bir bulgu gözlemlemediğini ancak istediği takdirde gerekli tetkik ve tahlillerin yapılabileceğini aktararak, şahsı acil servis birimimizin bankosuna yönlendirmiştir. O sırada bankoda görev yapan çalışma arkadaşlarımız şahsa ilgili algoritma doğrultusunda uygulanması gereken süreci anlatmış, ilgili tetkik ve tahlillerin masrafı kendisine bildirerek onayını istemiştir."

"Şahıs, zarar verme kastıyla binamızın girişine birkaç kez çarpmıştır"

"Masrafın telaffuz edilmesiyle birlikte, şahıs beklenmeyen bir biçimde sözlü şiddete başvurmuş, hastanemizde sürdürülen sağlık hizmetlerinin aksamasına ve acil servis birimimizde tedavi alan/almaya hazırlanan hastalarımızı rahatsız edici davranışlarda bulunmaya başlamıştır. Şahıs ilgili görevlilerimizin uyarılarına aldırış etmeden, acil servis kapısından çıkarak binamızın otopark kısmında duran özel aracına binmiş ve zarar verme kastıyla binamızın girişine birkaç kez çarparak, binamızda maddi zarara, ayrıca hem personelimizde hem de hastalarımızda korku ve paniğe neden olmuştur. Bu nedenle 155 aranarak polis çağrılmış ve saldırgan kişi gelen polis ekipleri eşliğinde karakola götürülmüştür."

"Toplumumuzu bir kez daha 'sağlıkta şiddete hayır' demeye çağırıyoruz"

"Şahıs hakkında şikâyetçi olunmuş ve konu yargıya intikal etmiştir. Pandemi süreci nedeniyle büyük özveriyle, gece-gündüz demeden toplum sağlığı için çalışan bizler söz konusu olayın yaşanması nedeniyle duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşır, hem şiddete maruz bırakılan personelimiz hem de o sırada hastanemizde bulunan ve ilgili şahsın yaşattığı dehşete tanıklık eden hastalarımız adına hukuki sürecin takipçisi olacağımızı bilginize sunarız. Bu olayın sağlık kurumlarında yaşanan son şiddet vakası olmasını diliyor, bu vesileyle tüm toplumumuzu bir kez daha 'sağlıkta şiddete hayır' demeye çağırıyoruz."

Yorumlar (0)
17
açık