Korkutan uyarı: Her yıl 1,5 cm çöküyor, İzmir'i su basacak!

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, İzmir'de zeminin her yıl 1,5 santimetre çöktüğüne dikkati çekerek önemli uyarılarda bulundu.

YAŞAM 07.07.2024, 11:06 Buse Önder
Korkutan uyarı: Her yıl 1,5 cm çöküyor, İzmir'i su basacak!

İzmir'de zeminin her yıl 1 ile 1.5 santimetre arasında çökmesi, deniz seviyesinin ortalamanın üzerine çıkmasına neden oluyor. Bu durum, Alsancak Kordon başta olmak üzere sahil şeridindeki bölgelerin ilerleyen yıllarda sular altında kalma riskini artırıyor.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, İzmir'in en büyük sorununun kentin çökme problemi olduğunu belirtti. Yaşar, "Deniz seviyesi dünyada her yıl yaklaşık 2.5 ile 3 milimetre arasında yükselir. İzmir'de bu rakam 1.5 santimetrelere geliyor. Çünkü İzmir çöküyor. İzmir Basmane'den Alsancak'a kadar dolgu alanı. Dolgu alanları binaların ağırlığı da yüklendiği için yavaş yavaş çöküyor" dedi.

Binalar yapılırken kot yükseltilmeli

Prof. Dr. Yaşar, 26-27 Kasım 2023'teki yağışlarda Alsancak'ta suyun yaklaşık 300-400 metre içeri girdiğini hatırlatarak, "Bu bir uyarı. Çünkü bir dahaki sefere daha çok su içeri girecektir. Basmane'de birkaç bin yıl önce deniz kabuklarını görüyoruz. Bir zamanlar orası denizdi. Denizi ne kadar doldursanız doldurun, eğer önlem almazsanız deniz gelip alacağı yeri dolduracaktır. Binalar yapılırken kot yükseltilmesi gerekiyor. 1873 yılında kordon boyu yapılırken, en büyük dolgu yapılırken ihale şartnamesinde; 'Maksimum gelgitin, en az 1.5 metre üzerinde olacak şekilde inşa edilecektir' ibaresi vardır ki, ona göre yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

İzmir’in geleceği tehlikede

Prof. Dr. Yaşar, İzmir’in en büyük sorununun çökme olduğunu vurgulayarak, "İzmir'in en büyük sorunu ne ulaşım, ne körfezin kokması, ne kirlilik ne de başka bir şey. Uzun vadede tek bir olay var; çökme. Çökme devam edecek. Eğer önlem alınmazsa 50-60 yıl sonra deniz suyu Basmane'ye kadar gelebilir. Şu anda Alsancak'ta kanalizasyon kokuları var. Çünkü yavaş yavaş borular deniz seviyesinin altında kalmaya başladı. Bu nedenle kordon kokuyor" dedi.

‘Doğanın hızıyla baş etmek mümkün değil’

Çözüm olarak, set çekmenin veya duvar yapmanın yeterli olmadığını belirten Prof. Dr. Yaşar, "Kenti etkileyen çökme sorunuyla başa çıkmak için kot yükseltme çalışmaları yapılması gerekiyor, bu oldukça pahalı bir çözüm ancak başka bir seçenek de alanı yavaş yavaş terk etmek. Doğanın hızıyla baş etmek mümkün değil" dedi.

Cakarta ve Mexico City'de benzer çökme sorunlarının çok daha hızlı gerçekleştiğini ve bu şehirlerin çareyi alanları boşaltmakta bulduklarını belirtti.

’50 cm daha çökerse geç olabilir’

Prof. Dr. Yaşar, İzmir’in gelecekte karşı karşıya kalacağı bu büyük sorunla başa çıkabilmek için belediyenin özellikle yer bilimcilerle oturup detaylı çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti. "50 yıl uzun bir vade gibi görünebilir ama aslında bir anda gelir ve sizi yakalar" dedi.

Kentin 50 santimetre daha çökmesi halinde ne yapılırsa yapılsın, fark etmeyeceğini belirten Yaşar, "Kot yükseltme ya da alanı terk etme dışında çözüm yok" diye ekledi.

Yorumlar (0)