Kop Dağı tüneli, Karadeniz, Doğu Anadolu ve İran’ı birbirine bağlayacak 

Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerini birbirine bağlayan Kop Dağı Tüneli’ni tamamlamak amacıyla çalışmalar hız kazandı. Bu tünel sayesinde transit araçların kışın yaşadığı çile sona erecek. 

YAŞAM 26.04.2021, 11:52 26.04.2021, 20:38 Başak Çetin
Kop Dağı tüneli, Karadeniz, Doğu Anadolu ve İran’ı birbirine bağlayacak 

Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgelerini birbirine bağlamaya hazırlanan Kop Dağı Tüneli için çalışmalar hız kazandı.

2023 senesi içinde kullanıma açılması planlanan tünelin transit taşımacılık alanında şoförler için kolaylık sağlaması bekleniyor. Kış mevsiminin zorlu şartlarının yanında maddi olarak da tasarruf sağlaması planlanan bu uygulamada toplamda 13 kilometre tünel yapılacak.Ticaret ağını genişletirken tasarruf da sağlayacak

Tüneli kullanan araçların bir sene içinde 49 milyar 183 milyon Türk lirası tasarruf sağlayacağı ve aynı zamanda İran ile Karadeniz’i birbirine bağlayarak ticareti hızlandıracağı düşünülüyor.

6,5 metrelik iki tüpten oluşacak tünelin, Gürbulak Sınır Kapısı’na kadar kesintisiz ulaşım sağlayarak liman ticaretindeki ulaşım sorunlarını çözmesi ve taşımacılık ağını genişletmesi planlanıyor.  

Yorumlar (0)
25
açık