Konya'da genç ressam, yaptığı resimleri satarak sokak hayvanlarını besliyor

Konya'da, yaptığı yağlı boya tablolarını sosyal medya platformları üzerinden satışa sunan ressam Şeyma Kayan, tablolarından elde ettiği gelirin tamamını sokak hayvanları için harcıyor.

YAŞAM 14.04.2021, 22:50 15.04.2021, 15:40 Koray
Konya'da genç ressam, yaptığı resimleri satarak sokak hayvanlarını besliyor

Çocukluk yıllarından itibaren resme yeteneği olan Kayan, eğitimini tamamladıktan sonra sanatını, çok sevdiği sokak hayvanlarının yararı için kullanmaya karar verdi.

Tabloları satıp mama alıyor

Kayan, çizdiği resimleri sosyal medya mecraları üzerinden satışa çıkararak, bu yolla elde ettiği parayla üç yıldır can dostları besliyor.

Kazandığı paranın bir kısmıyla da yeni yapacağı resimlerin boya, tuval gibi malzemelerini alan Kayan, geriye kalan bölümüyle aldığı hayvan mamalarıyla şehir çöplüğünde bulunan köpekleri besliyor.

Can dostların dünyasını daha iyi anlamak ve tıbbi yönden de fayda sağlayabilmek için üniversite eğitimi alarak laborant ve veteriner sağlık bölümünü tamamlayan Kayan, yaralı ve hasta hayvanlara da yardım elini uzatıyor.Farkındalık da oluşturuyor

Sokak hayvanlarına yardım eden 24 yaşındaki Şeyma Kaya, bulduğu bir yöntemle çevresinde ve müşterilerinde hayvanlara karşı farkındalık oluşturmaya da çalıştığını dile getirdi. 

Çocukluğundan bu yana hayvanları çok sevdiğini ifade eden Kayan, "Kaplumbağa, solucan, yaralı bir kuş; ne bulursam eve götürüyordum. Su verirseniz içiyorlar, yemek verirseniz yiyorlar. Onun haricinde kimseye bir zararları yok." şeklinde konuştu. 

Kayan, her ay satın aldığı kilolarca mamayı bayat ekmek ile birlikte sokak hayvanlarına dağıttığını belirtti. 

"Kötü niyetli insanlarla da karşılaşıyorum"

Merak eden müşterileri ile sokak hayvanlarını besleme görüntülerini paylaştığını söyleyen Kayan, iyi niyetini kötü yönde kullanan insanlarla da karşılaştığını ekleyerek, "Tabloyu aldıktan sonra parasını yollamayan ya da resmi yaptırdıktan sonra vazgeçtiğini söyleyenler de oldu. Artık ücretini veyahut kaporasını almadan resim yapmıyorum. Hayvanları mağdur etmek istemiyorum." dedi. 

Hayvanlara karşı duyduğu sevginin, hayatını, çevresini ve arkadaşlarını şekillendiren en önemli faktörlerden biri olduğunu vurgulayan Kayan, şu ifadeleri kullandı: 

"Hayvanları sevmeyenlerin psikolojik sorunları olduğunu düşünerek onlarla çok fazla iletişim kurmuyorum. Onlarla arkadaş olmuyorum.  İnsanlar korkabilir, bu normal bir şey fakat korkmakla sevmemek apayrı şeyler."

Kayan, hayvanlara zarar veren kişilerin, özgüven eksikliği yaşayan ve sevgiden yoksun olarak büyüyen insanlar olduğunu da sözlerine ekledi. Yorumlar (0)
25
açık