Konya'da devasa obruk: Vatandaşlar endişeli

Konya'nın Karapınar ilçesinde oluşan devasa obruk, vatandaşları paniğe sürükledi. Bölgede yaşayan Ali Yüksel, çapı 40 metre ve derinliği 70 metre olan obruk hakkında, "Şimdiye kadar bu kadar korkuncunu görmemiştim. Obruktaki göçme sürüyor. Az önce de büyük bir gürültü işittik." dedi.

YAŞAM 06.09.2023, 17:43 07.09.2023, 09:41 Hakan Öksüz
Konya'da devasa obruk: Vatandaşlar endişeli

Konya Karapınar'daki obruklara bir yenisi eklendi. Çapı 40 metre, derinliği ise 70 metre olan obruk, Küçükbece Yaylası Ölmezlik mevkiinde oluştu. Dev obruğu gören vatandaşlar, durumu ihbar etti. 

Ali Yüksel: "Obruğu görmek için gelince gerçekten korktum"

Ali Yüksel, hayvanlarını otlatan çoban tarafından farkına varılan obruktan bahsetti. Obruğun, evlerine yakın bir bölgede oluştuğunu kaydeden Ali Yüksel, "Obruğu görmek için gelince gerçekten korktum. Burada sık sık obruklar oluşuyor. 3 ay önce de yakınlarda başka bir obruk oluşmuştu." dedi.

"Obruktaki göçme sürüyor"

Yeni oluşan obruğu ölçmeye çalışırken metreyi düşürdüklerini söyleyen Ali Yüksel, "Ölçümü yetkililer yaptı. Şimdiye kadar gördüğüm obruklar arasında en korkunç olanı buydu. Obruktaki göçme sürüyor. Dünden bu yana açılma devam ediyor. Biraz önce de duyduğumuz büyük gürültü buydu." ifadelerini kullandı.

Obruk nedir?

Yer altı sularının kontrolsüz kullanımı ile jeolojik faktörler obrukların oluşmasına neden olmaktadır. Kireçtaşı benzeri kolay eriyebilen kayaçlar, zamanla toprak altında büyük boşluklar oluşturur. Bir süre sonra boşlukların tavanı çöker ve obruk oluşur. Kontrolsüz su kullanımı, yer altındaki rezervlerin tükenmesine sebep olur. Konya'nın Karapınar ilçesinde bu nedenle sık sık obruk oluşumu gözlenmektedir.

Yorumlar (0)