Kontrol noktasından kaçmak için büyük kurnazlık: "Şu ilacı için, ateşiniz düşüyor"

Rize Valisi Kemal Çeber, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri dâhilinde kent girişlerinde kurulan kontrol noktalarını geçmek isteyenlerin, aralarında kurdukları WhatsApp grupları ile haberleştiklerinin belirlendiğini duyurdu. Vali Çeber, ‘Şu köyden geçin orada uygulama yok veya varış noktasına 2 saat kala şu ilacı için, ateşiniz düşüyor, kontrole yakalanmıyorsunuz' gibi örnekleri maalesef görüyoruz. Bir taraftan da bunlarla mücadele ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

YAŞAM 04.04.2020, 13:13
Kontrol noktasından kaçmak için büyük kurnazlık: "Şu ilacı için, ateşiniz düşüyor"

Rize Valisi Kemal Çeber, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri dâhilinde şehir girişinde kurulan noktalarda jandarma, polis ve sağlık ekiplerinin kontrol yaptıklarını belirtti. Kontrol noktalarını geçmek isteyenlerin farklı yöntemler kullandığını aktaran Vali Çeber, Karadeniz'e gelenlerin aralarında WhatsApp grupları oluşturduklarını belirlediklerini duyurdu. 

"Varış noktasına 2 saat kala şu ilacı alınca ateşiniz düşüyor" dedikleri tespit edildi

Vali Çeber, konuya ilişkin şunları söyledi:

"WhatsApp grupları oluşturulmuş. İstanbul'dan Ankara'dan, Bursa'dan Karadeniz'e gelenler birbirleri ile haberleşiyor.

Aralarında 'Gece şu köyden geçin, oradaki uygulama gevşek' veya 'Şu stabilize yoldan giderseniz uygulama yok, rahat geçersiniz' diye yazışıyorlar.

'Buradan giderseniz kontroller gevşiyor, şuralarda uygulama noktası' diye yazanlar da var. Hatta 'Varış noktasına 2 saat kala şu ilacı alınca ateşiniz düşüyor, kontrole yakalanmıyorsunuz' gibi örnekleri maalesef görüyoruz. Bir taraftan da bunlarla mücadele ediyoruz."

"İlaç, gıda ve hijyen maddesi ile bu işleri yapan insanlar lazım"

Bazı tedarik zincirlerinde çalışanların sokağa çıkmak zorunda kaldıklarını kaydeden Vali Çeber, "Bizim devam ettirmek zorunda olduğumuz bir yaşamımız var. İlaç, gıda ve hijyen maddesi ile bu işleri yapan insanlar lazım. Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilenler, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar, son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayanlar ve hizmetinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri var." dedi.

"Keyfi olarak seyahate çıkanlara izin verilmiyor"

Vali Çeber, kamu hizmeti yürütenlerin görevleri kapsamında seyahat etmeleri gerektiğini ancak bu kişiler haricinde seyahatlere müsaade edilmediğini aktararak, "Keyfi olarak seyahate çıkanlara uyarılarda bulunuyoruz." şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)
16
açık